archirama.pl

Architektura Warszawy: wycieczka po Kamionku

Najdziwniejszy taras widokowy w stolicy, współczesna architektura Warszawy i zapach czekolady Wedla - już 24 sierpnia 2014 kolejny spacer z cyklu Butem po Wawie. Co zobaczyć w Warszawie? Nieznany Kamionek

Architektura Warszawy:kościół na Kamionku

Modernizm w architekturze Warszawy. Bryła konkatedry pod wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie, parafia Bożego Ciała na warszawskim Kamionku, ul. Grochowska 365. Projekt: Konstanty Jakimowicz, realizacja 1929-31

Fot: Polona - materiały archiwalne

Co zobaczyć w Warszawie?

Kamionek to część Warszawy właściwie nieznana turystom, a tajemnicza także dla mieszkańców stolicy. W niedzielę 24 sierpnia po malowniczych zakamarkach Pragi Południe oprowadzać będzie Rafał Dąbrowiecki, przewodnik i varsavianista.

Prawobrzeżna Warszawa to nie tylko okolice Targowej. Po renesansie bliskiej Pragi i sukcesie ścieżki nad Wisłą przyszedł czas na położony nieco dalej od centrum miasta Kamionek. Wprawdzie ta część miasta została przyłączona do Warszawy pod koniec XIX wieku, ale teren ten był zamieszkany od wieków. Już w XI stuleciu podróżni przeprawiali się w tej okolicy przez Wisłę, do tej pory na Kamionku znajduje się najstarszy przykościelny cmentarz w stolicy i jeden z najstarszych w Polsce. W pobliżu znaleźć też można interesujące przykłady architektury przemysłowej (nie tylko Soho Factory).

Architektura współczesna i dawna

Organizatorzy spacerów z cyklu Butem po Wawie zachęcają:
Podczas spaceru będzie można się dowiedzieć między innymi:
- jak wygląda najdziwniejszy taras widokowy w stolicy i co można z niego podziwiać,
- w którym miejscu prawdziwe okna prowadzą do zmyślonego zamczyska,
- co zostało z najstarszego przykościelnego cmentarza w Warszawie i kto na nim leży,
- jak dziś wygląda przedwojenny squat w dawnej fabryce obuwia,
- gdzie znajduje się najbardziej wystrzałowa kamienica w mieście.


Pomysłodawcą spaceru po tej części Warszawy jest firma Skanska, budująca przy ulicy Nowaka Jeziorańskiego buduje osiedle Park Ostrobramska.
Udział w spacerze jest bezpłatny, zbiórka uczestników zaplanowana jest na 24 sierpnia (13.00) przed gmachem Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera.

Autor: KZ
Zdjęcia: Polona - materiały archiwalne
Data publikacji: 19.08.2014 15:53

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!