Lifestyle
LIFESTYLE

Architektura współczesna dla sztuki ulicznej – kolorowe bryły kontenerów, graffiti i kawiarniany autobus

 • Komentarze

Wnętrze autobusu-kawiarni. Jedna z atrakcji kulturalnej wioski Village Underground Lisbona fot. VULisbona

Wnętrze autobusu-kawiarni. Jedna z atrakcji kulturalnej wioski Village Underground Lisbona

fot. VULisbona

 • 2 autobusy zaaranżowane na przestrzeń spotkań i kawiarnię i 14 multifunkcjonalnych kontenerów - Village Underground Lisbona fot. VULisbona
 • Autobus-kawiarnia w kulturalnej wiosce - Village Underground Lisbona fot. VULisbona
 • Jeden z kontenerów z aktualną wystawą - Village Underground Lisbona fot. VULisbona
 • Jeden z kontenerów jako na biuro - Village Underground Lisbona fot. VULisbona
 • Wnętrze kolejnego kontenera - Village Underground Lisbona fot. VULisbona

Villa Underground Lisbona to w skrócie inicjatywa i przestrzeń publiczna zrzeszająca ludzi kultury. Architektura współczesna o stylistyce przemysłowej służy sztuce ulicznej, koncertom, spotkaniom, współpracy teatru, fotografii i wielu innych dziecin. Kolorowe kontenery pokryte graffiti sprzyjają twórczej atmosferze

Uliczny lifestyle i sztuka – co to artyści kochają najbardziej

Village Underground Lisbona znajduje się wewnątrz starego węzła komunikacji miejskiej zwanego Estação de Santo Amaro w Alcantara. Ta niczym nie skrępowana przestrzeń publiczna jest młodszą siostrą Villa Underground London. Obie inicjatywy opierają się na tych samych zasadach – dzieje się tu wszystko co związane z kulturą i sztuką, również tą uliczną.

Kulturalna wioska wypełniona kolorowymi kontenerami pokrytymi graffiti powstała w maju 2014, po 5 latach przygotowań. Przez ten czas gromadzono i organizowano partnerów, sprzęt, no i oczywiście pieniądze na modną międzynarodową inwestycję. Potrzebny był również czas na znalezienie najbardziej odpowiedniego miejsca.

Ostatecznie VU Lisbona powstała w byłym węźle komunikacyjnym, gdzie znajduje się również muzeum komunikacji miejskiej. Przestrzeń składa się z 14 starych kontenerów i 2 autobusów – jeden z nich przekształcony został w kawiarnię zaprojektowaną przez artystkę Joanę Astolfi, natomiast drugi w pokój spotkań służący lokalnej społeczności i wspierający rozwój tzw. cooworkingu

Jak wygląda artystyczne życie w architekturze kontenerów?

VU Lisbona to miejsce multifunkcjonalne i naznaczone wielokulturowością. Przeznaczone jest na wszelką działalność artystyczną: kino, teatr, wystawy, pokazy, koncerty czy warsztaty. Jest to przestrzeń artystycznie nieograniczona.

Z VU Lisbona korzystają bardzo różne grupy społeczne. Na przykład grupa teatralna Buzico Producoes i komik Salvador Martinha. Do artystycznej wioski dołączył się również duet prawników, którzy pracują nad zoptymalizowaniem kosztów dla przedsiębiorców inwestujących w kulturę i sztukę. Są tu również przedstawiciele zdrowego odżywiania – firma Focaccia oraz dwójka włoskich braci działających w sferze fotografii, edycji, post produkcji, tworzenia teledysków i promowania sztuki ulicy.

Inicjatywa w Lizbonie ma swój kanał telewizyjny 180, który w pełni poświecony jest kulturze. Na stronie VU Lisbona można odbyć wirtualną wycieczkę 360° po terenie kulturalnej wioski.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.