archirama.pl

Być jak ZAHA HADID! Zobacz futurystyczne buty Melissa, Lacoste i naszyjnik Swarovski!

Najsłynniejsza kobieta architekt ZAHA HADID ma na koncie spektakularne budynki, ale i… buty dla firm Melissa, Lacoste oraz naszyjnik Swarovski. Nowoczesna moda wzbogaciła się dzięki projektantce o finezyjne, płynne formy niczym z filmów science fiction

Zaha Hadid moda

Naszyjnik oraz bransoleta Celeste wykonane ze sczerniałego czystego srebra. Projekt: Zaha Hadid. Producent: Swarovski

Fot: Render © Zaha Hadid Architects

Zaha Hadid, pierwsza kobieta architekt, która otrzymała najważniejsze na świecie wyróżnienie architektoniczne – Nagrodę Pritzkera w 2004 roku – od kilku lat poświęca się też projektowaniu mody.

buty Melissa

Zaczęło się od współpracy z brazylijską firmą obuwniczą Melissa. Zaha Hadid, projektantka tak spektakularnych budynków jak Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku MAXII w Rzymie, stworzyła obuwie damskie, jakiego jeszcze nigdy wcześniej nie było.

Buty Melissa to bardziej rzeźby w charakterystycznym płynnym stylu architektki. Forma obuwia odlana w całości z jednego kawała plastiku – to czysta dekonstrukcja.

Kształt nie przypomina niczego, co wcześniej istniało w obuwnictwie. Sandał można postawić na półce i podziwiać jego organiczne, przepływające formy.

buty Lacoste

Podobnie postąpiła Zaha Hadid projektując buty dla potentata odzieżowego Lacoste. I tym razem dominują płynne formy, jakby ktoś zamroził ruch.

Buty mają wstęgę, która zdaje się oplatać łydkę – to w wersji wysokiego obuwia. Są jeszcze w wersji midi, które mają krótszą wstęgą, oraz mini – jako klasyczny półbut.

Buty Lacoste Zaha Hadid – mają ciekawą fakturę. Choć to sztuczne tworzywo, to jednak pojawiające się na powierzchni materiału wypustki – dają złudzenie skóry krokodyla.

Jednak buty ze słynnym logo krokodyla sygnowane nazwiskiem Hadid nie były dla każdego. Najbardziej luksusowa wersja została wypuszczona tylko w tysiącu egzemplarzy, pozostałe stanowiły limitowaną kolekcję w liczbie 10 tys. sztuk.

naszyjnik Swarovski

Zaha Hadid ma też na koncie projekt dla słynnego producenta biżuterii – Swarovskiego. Zazwyczaj biżuteria Swarovski jest ckliwa i rozbuchana formalnie. Zaha stworzyła naszyjnik oraz bransoletę Celeste jako minimalistyczne rzeźby. To wręcz architektony, który równie dobrze jak na szyi i przegubie ręki, wyglądają samoistnie.

Naszyjnik oraz bransoleta Celeste wykonane są ze sczerniałego czystego srebra, mają jedynie delikatne wstawki z białego topazu oraz przydymionego kwarcu. Połyskujące formy oplatają części ciała, są bardzo efektowne.

Można mieć jedynie zarzut do ich sztywności. To raczej biżuteria na specjalne okazje, na co dzień noszenie naszyjnika Celeste wymagałoby dużego samozaparcia.

moda a architektura

To nie ostatnie słowo Zahy Hadid w dziedzinie mody. Wielkie koncerny biją się o słynną architekt, bowiem jej nazwisko to już marka sama w sobie. Należy się spodziewać, że jeszcze nie raz usłyszymy o kolejnym modowym dziele projektantki.

 

Czytaj też: Michał Piróg, Oliver Janiak i Natalia Kukulska – dizajnerami? Zobacz ich meble!

Autor: TM
Zdjęcia: Render © Zaha Hadid Architects, materiały prasowe Swarovski, materiały prasowe Melissa, materiały prasowe Lacoste
Data publikacji: 8.02.2012 14:01

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!