Wilno to miasto kojarzone raczej z architekturą barokową, niż współczesną, ale to uproszczony obraz. W dwudziestoleciu międzywojennym w mieście powstawały modernistyczne gmachy, takie jak siedziba PKO projektu Zbigniewa Pugeta i Julusza Żórawskiego, luksusowo wykończona polskimi marmurami, czy Bank Gospodarstwa Krajowego. W mieście można śledzić także ślady przebudowy z czasów sowieckich, choć mieszkańcy Litwy na ogół nie darzą tych pozostałości sympatią.
Współczesna architektura Wilna
Po 1991 roku z placów zniknęły sowieckie pomniki, ulice zmieniły nazwy, zaczęła się odbudowa zaniedbanych kościołów i zamku. W mieście zaczęły też wyrastać bryły nowych budynków. Jednym z najbardziej efektownych jest nowa biblioteka Uniwersytetu Wileńskiego, projektu Paleko Arch Studija. Jasne, pocięte pasami okien bryły biblioteki są zatopione w zieleni, która izoluje gmach od miasta, ale w przyszłości miejsce stanie się bardziej gwarne – w pobliżu biblioteki ma wyrosnąć nowy kampus uniwersytecki.
Ta sama pracownia, Paleko Arch Studija zaprojektowała również Litexpo Exhibition Pavilion (2006), efektowny pawilon nad rzeką.
