Lifestyle
LIFESTYLE

Co zobaczyć na Litwie? Przewodnik po Wilnie ze współczesną architekturą w tle

  • Komentarze

Zha Hadid w Wilnie?

Zha Hadid w Wilnie? Najlepsze bryły współczesnej architektury w Wilnie

Fot: Drawings © Zaha Hadid Architects

Przewodniki po Wilnie zwracają uwagę zawsze na te same obiekty. Ostra Brama, zamek Giedymina, archikatedra... Warto zobaczyć, co Litwini zbudowali ostatnio – współczesna architektura miasta to co najmniej kilka interesujących brył

Wilno to miasto kojarzone raczej z architekturą barokową, niż współczesną, ale to uproszczony obraz. W dwudziestoleciu międzywojennym w mieście powstawały modernistyczne gmachy, takie jak siedziba PKO projektu Zbigniewa Pugeta i Julusza Żórawskiego, luksusowo wykończona polskimi marmurami, czy Bank Gospodarstwa Krajowego. W mieście można śledzić także ślady przebudowy z czasów sowieckich, choć mieszkańcy Litwy na ogół nie darzą tych pozostałości sympatią.

Współczesna architektura Wilna

Po 1991 roku z placów zniknęły sowieckie pomniki, ulice zmieniły nazwy, zaczęła się odbudowa zaniedbanych kościołów i zamku. W mieście zaczęły też wyrastać bryły nowych budynków. Jednym z najbardziej efektownych jest nowa biblioteka Uniwersytetu Wileńskiego, projektu Paleko Arch Studija. Jasne, pocięte pasami okien bryły biblioteki są zatopione w zieleni, która izoluje gmach od miasta, ale w przyszłości miejsce stanie się bardziej gwarne – w pobliżu biblioteki ma wyrosnąć nowy kampus uniwersytecki.

Ta sama pracownia, Paleko Arch Studija zaprojektowała również Litexpo Exhibition Pavilion (2006), efektowny pawilon nad rzeką.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.