Lifestyle
LIFESTYLE

Co zobaczyć w Berlinie? Wystawa „Drogi do przełomu...”

  • Komentarze

Co zobaczyć w Berlinie? Wystawa plenerowa Drogi do wolności

Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989

Fot: Nizio Design International
  • „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989”
  • Meble miejskie i plansze wystawowe w jednym. Plenerowa wystawa "Drogi do przełomu..."
  • Wystawa plenwerowa zrealizowana według projektu Nizio Design International

Plenerowa wystawa „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989” została otwarta w Berlinie. Projekt ekspozycji przygotowała pracownia Nizio Design International

Zmiany, zmiany - co można zobaczyć w Berlinie?


Już wkrótce minie ćwierć wieku od upadku muru berlińskiego. Historię zmian w centralnej europie przypomni międzynarodowa wystawa „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989” przygotowana przez historyków związanych z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność. Ekspozycja jest jednym z elementów kampanii społeczno-edukacyjnej „Freedom Express”. W przedsięwzięcie zaangażowały się ministerstwa odpowiedzialne za kulturę w Polsce, Niemczech, na Węgrzech oraz Słowacji.

Wystawa prezentowana będzie od  4 do 10 listopada na Dorothea-Schlegel-Platz. Berliński plac sąsiaduje z dworcem kolejowym Friedrichstraße, przez kilkadziesiąt lat był  pilnie strzeżonym łącznikiem między Berlinem Wschodnim a Zachodnim.

Dążenie do wolności z jednej strony, a ograniczanie praw obywatelskich z drugiej to główny temat wystawy. Wolność interpretowana jest na różnych płaszczyznach, od gospodarczej po religijną.  
Pomysłodawcy wystawy skupili uwagę szczególnie na tym, co łączy i dzieli pamięć społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej o wydarzeniach poprzedzających upadek komunizmu.
Idea wystawy wyrosła z przekonania, że refleksja nad przemianami 1989 roku w poszczególnych krajach staje się pełniejsza i głębsza, gdy dostrzega się ogólnoeuropejski kontekst tych wydarzeń. Naszym celem jest przede wszystkim przypomnienie procesów, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w tej części Europy –  podkreśla profesor Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Nizio Design International. Projekt wystawy

Geometryczny układ brył wpisywać się będzie w krajobraz miejskich placów i arterii oraz pozwoli na wydzielenie w przestrzeni miejskiej sfery spotkania z historią.  Zdjęcia archiwalne oraz teksty zostały umieszczone na podświetlanych kubikach, co pozwala na zwiedzanie wystawy także po zmroku – mówi o projekcie Mirosław Nizio, autor koncepcji architektonicznej.
Wystawę  według projektu Nizio Design International zrealizowała  Grupa Advertis.
Po Berlinie ekspozycja trafi do Brukseli (17-22 listopada 2014) i Warszawy (28 listopada-15 grudnia). Można ją także oglądać online, pod adresem http://1989.enrs.eu/exhibition.przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Nizio Design International
Data publikacji: 4.11.2014 12:31
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.