archirama.pl

Co zobaczyć w Berlinie? Wystawa „Drogi do przełomu...”

Plenerowa wystawa „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989” została otwarta w Berlinie. Projekt ekspozycji przygotowała pracownia Nizio Design International

Co zobaczyć w Berlinie? Wystawa plenerowa Drogi do wolności

Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989

Fot: Nizio Design International

Zmiany, zmiany - co można zobaczyć w Berlinie?


Już wkrótce minie ćwierć wieku od upadku muru berlińskiego. Historię zmian w centralnej europie przypomni międzynarodowa wystawa „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989” przygotowana przez historyków związanych z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność. Ekspozycja jest jednym z elementów kampanii społeczno-edukacyjnej „Freedom Express”. W przedsięwzięcie zaangażowały się ministerstwa odpowiedzialne za kulturę w Polsce, Niemczech, na Węgrzech oraz Słowacji.

Wystawa prezentowana będzie od  4 do 10 listopada na Dorothea-Schlegel-Platz. Berliński plac sąsiaduje z dworcem kolejowym Friedrichstraße, przez kilkadziesiąt lat był  pilnie strzeżonym łącznikiem między Berlinem Wschodnim a Zachodnim.

Dążenie do wolności z jednej strony, a ograniczanie praw obywatelskich z drugiej to główny temat wystawy. Wolność interpretowana jest na różnych płaszczyznach, od gospodarczej po religijną.  
Pomysłodawcy wystawy skupili uwagę szczególnie na tym, co łączy i dzieli pamięć społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej o wydarzeniach poprzedzających upadek komunizmu.
Idea wystawy wyrosła z przekonania, że refleksja nad przemianami 1989 roku w poszczególnych krajach staje się pełniejsza i głębsza, gdy dostrzega się ogólnoeuropejski kontekst tych wydarzeń. Naszym celem jest przede wszystkim przypomnienie procesów, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w tej części Europy –  podkreśla profesor Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Nizio Design International. Projekt wystawy

Geometryczny układ brył wpisywać się będzie w krajobraz miejskich placów i arterii oraz pozwoli na wydzielenie w przestrzeni miejskiej sfery spotkania z historią.  Zdjęcia archiwalne oraz teksty zostały umieszczone na podświetlanych kubikach, co pozwala na zwiedzanie wystawy także po zmroku – mówi o projekcie Mirosław Nizio, autor koncepcji architektonicznej.
Wystawę  według projektu Nizio Design International zrealizowała  Grupa Advertis.
Po Berlinie ekspozycja trafi do Brukseli (17-22 listopada 2014) i Warszawy (28 listopada-15 grudnia). Można ją także oglądać online, pod adresem http://1989.enrs.eu/exhibition.Autor: KZ
Zdjęcia: Nizio Design International
Data publikacji: 4.11.2014 12:31

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!