Lifestyle
LIFESTYLE

Co zobaczyć w Gdyni? Wielkie wycieczkowce

  • Komentarze

Bryły jak pływające miasta: wycieczkowiec w porcie

Wycieczkowiec w porcie -  MSC Preziosa

Fot: Wikimedia Commons/ Paquebotsaintnazaire44

Modernistycznej architektury Gdyni nie trzeba polecać, ale Białe Miasto ma też inne atrakcje. Każdego roku do portu w Gdyni wpływa kilkadziesiąt wycieczkowców. Potężne bryły statków turystycznych przypominają pływające miasta, z kinami, spa i basenami na kilkunastu pokładach

Architektura modernistyczna, architektura okrętowa...

Niedawno polecaliśmy szlak architektury modernistycznej w Gdyni >>. Wiele modernistycznych brył w mieście to przykłady tzw. architektury okrętowej. Wiele gdyńskich brył ma okrągłe okna, kojarzące się z okrętowymi bulajami, nadbudówki na wzór kapitańskiego mostka, schody-trapy, same bryły też kojarzą się z opływowymi kadłubami. Ale gdyńskie kamienice trudno porównywać do okrętów, gdy do portu wpływają prawdziwe pływające miasta.

Współczesna architektura na fali

Co prawda minęły czasy, w których gdyński Dworzec Morski był ważnym punktem dla emigrantów i podróżników, ale do Gdyni wciąż zawijają wielkie statki. Co znaczy „wielkie”? W przypadku wycieczkowców to słowo naprawdę coś znaczy. Najpotężniejsze bryły kadłubów górują nad odwiedzanymi miastami.
Wśród tych morskich gigantów najbardziej wyrośnięte są dwie siostry. Oasis Of The Seas i bliźniacza jednostka, Allure of the Seas, to  największe w historii statki pasażerskie. Oasis zabiera na pokład przeszło 6300 pasażerów i liczną załogę. Sam statek ma 360 metrów długości, 47 szerokości i aż 18 pokładów. To tysiące pomieszczeń – kajut, restauracji i barów, sklepów, sal balowych i siłowni. Poza tym na pokładzie znaleźć można wesołe miasteczko, ślizgawkę, spa, pięć basenów, pole do mini golfa i boiska sportowe koszykówki, park i ogrody... Wyliczać można jeszcze długo. Wielu pasażerów nie ma nawet szczególnej potrzeby, by zejść na ląd w odwiedzanych po drodze portach.

Co zobaczyć w Gdyni w tym sezonie?

Wprawdzie Oasis Of The Seas do Gdyni nie wpłynie, ale nadchodzący sezon zapowiada się interesująco. W 2014 roku w gdyńskim porcie będzie gościć przeszło 50 wielkich liniowców. Wśród nich znajdzie się największa jednostka, jaka dotąd odwiedziła Białe Miasto. Celebrity Eclipse, który przypłynąć ma do Gdyni 8 czerwca, zwodowany został w 2013 roku. Ma 312 metrów długości, a na pokładzie m.in. miejsce do rozgrywania meczów krykieta, z 2000 m kw trawnika. Kolejne wycieczkowce będą zawijać do Gdyni do 27 września. Jak wyglądają wielkie statki w bałtyckim porcie - reportaż poniżej:

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.