archirama.pl

Co zobaczyć w Gdyni? Wielkie wycieczkowce

Modernistycznej architektury Gdyni nie trzeba polecać, ale Białe Miasto ma też inne atrakcje. Każdego roku do portu w Gdyni wpływa kilkadziesiąt wycieczkowców. Potężne bryły statków turystycznych przypominają pływające miasta, z kinami, spa i basenami na kilkunastu pokładach

Bryły jak pływające miasta: wycieczkowiec w porcie

Wycieczkowiec w porcie -  MSC Preziosa

Fot: Wikimedia Commons/ Paquebotsaintnazaire44

Architektura modernistyczna, architektura okrętowa...

Niedawno polecaliśmy szlak architektury modernistycznej w Gdyni >>. Wiele modernistycznych brył w mieście to przykłady tzw. architektury okrętowej. Wiele gdyńskich brył ma okrągłe okna, kojarzące się z okrętowymi bulajami, nadbudówki na wzór kapitańskiego mostka, schody-trapy, same bryły też kojarzą się z opływowymi kadłubami. Ale gdyńskie kamienice trudno porównywać do okrętów, gdy do portu wpływają prawdziwe pływające miasta.

Współczesna architektura na fali

Co prawda minęły czasy, w których gdyński Dworzec Morski był ważnym punktem dla emigrantów i podróżników, ale do Gdyni wciąż zawijają wielkie statki. Co znaczy „wielkie”? W przypadku wycieczkowców to słowo naprawdę coś znaczy. Najpotężniejsze bryły kadłubów górują nad odwiedzanymi miastami.
Wśród tych morskich gigantów najbardziej wyrośnięte są dwie siostry. Oasis Of The Seas i bliźniacza jednostka, Allure of the Seas, to  największe w historii statki pasażerskie. Oasis zabiera na pokład przeszło 6300 pasażerów i liczną załogę. Sam statek ma 360 metrów długości, 47 szerokości i aż 18 pokładów. To tysiące pomieszczeń – kajut, restauracji i barów, sklepów, sal balowych i siłowni. Poza tym na pokładzie znaleźć można wesołe miasteczko, ślizgawkę, spa, pięć basenów, pole do mini golfa i boiska sportowe koszykówki, park i ogrody... Wyliczać można jeszcze długo. Wielu pasażerów nie ma nawet szczególnej potrzeby, by zejść na ląd w odwiedzanych po drodze portach.

Co zobaczyć w Gdyni w tym sezonie?

Wprawdzie Oasis Of The Seas do Gdyni nie wpłynie, ale nadchodzący sezon zapowiada się interesująco. W 2014 roku w gdyńskim porcie będzie gościć przeszło 50 wielkich liniowców. Wśród nich znajdzie się największa jednostka, jaka dotąd odwiedziła Białe Miasto. Celebrity Eclipse, który przypłynąć ma do Gdyni 8 czerwca, zwodowany został w 2013 roku. Ma 312 metrów długości, a na pokładzie m.in. miejsce do rozgrywania meczów krykieta, z 2000 m kw trawnika. Kolejne wycieczkowce będą zawijać do Gdyni do 27 września. Jak wyglądają wielkie statki w bałtyckim porcie - reportaż poniżej:

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Wikimedia Commons/ Paquebotsaintnazaire44
Data publikacji: 19.05.2014 12:46

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!