Lifestyle
LIFESTYLE

Co zobaczyć w Lublinie, Łodzi, Rzeszowie? NIEMAPA

  • Komentarze

NIEMAPA. Przewodnik po Łodzi

Fragment łódzkiej NIEMAPY

Fot: niemapa.pl - materiały prasowe

NIEMAPA, czyli nieco nietypowy przewodnik po polskich miastach – seria się rozrasta

Kilka lat temu pisałem o galancie zaprojektowanym przewodniku po Łodzi, później pojawiła się NIEMAPA Rzeszowa. Miło słyszeć, że seria jest kontynuowana, a po dwóch pierwszych częściach przychodzi czas na kolejne miasta. W najbliższej przyszłości mają się ukazać plany Wrocławia i Lublina.

Jak to czasem bywa, sukces ma wielu ojców (i wiele matek). W przypadku NIEMAPY kolejne części powstają dzięki współpracy grupy Mamy, Studia Ładne Halo, ilustratora Macieja Blaźniaka oraz zaangażowanych społecznie mieszkańców kolejnych miast. Ci ostatni mają duży wpływ na wybór obiektów. Wybór jest subiektywny, a cel to wskazanie miejsc, które warto zobaczyć i poczuć. Niekoniecznie muszą się wśród nich znaleźć typowe atrakcje polecane przez przewodniki. Ważne, by sprawiały przyjemność matce i dziecku, były interesujące i charakterystyczne dla miasta. Angażując do współpracy mieszkańców, pomysłodawcy dają możliwość spojrzenia na miejską przestrzeń od wewnątrz, z perspektyw osób które doświadczają miasta na co dzień. Edycja rzeszowska poleca m.in. hodowlę alpak, Lisią Górę i Muzeum Dobranocek. Nie zabrakło też językowych regionalizmów. Co ciekawe, podobnie jak w odcinku łódzkim autorzy inspiracji szukali w piekarni. Znaleźli tam sztangiel, co zresztą nie zdziwiło obecnych w sklepie mieszkańców Rzeszowa, którzy dobrze znają ten rodzaj bułki. 

Co warto zobaczyć?

NIEMAPY rzeczywiście nie są planami miast. Bliżej im do infografik, zarówno pod względem szaty graficznej, jak funkcji. Nie zaznaczono na nich wszystkich miejskich ulic, a tylko wybrane punkty orientacyjne. Trudno będzie za ich pomocą poruszać się po mieście, ale nie do tego służą. To raczej inspiracje pomagające w zaplanowaniu wycieczki.  
Kolejne części serii są udostępniane bezpłatnie. Można je wygrać w konkursach albo otrzymać w trakcie wydarzeń organizowanych przez władze miasta. Prościej jest jednak po prostu ściągnąć (legalnie) plik graficzny opublikowany przez pomysłodawców na stronie niemapa.pl.

NIEMAPA - fragment. Rzeszów

przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: niemapa.pl - materiały prasowe
Data publikacji: 22.03.2016 17:35
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.