archirama.pl

Co zobaczyć w Polsce? Konkurs fotograficzny „Krajobraz dobry i zły”

Współczesna architektura, dzika przyroda, zabytki i reklama w mieście – rozpoczął się konkurs fotograficzny „Krajobraz dobry i zły”. Organizator konkursu, miesięcznik „Architektura-murator” szuka najlepszych i najgorszych widoków, na które można trafić w Polsce

"Architektura-murator": konkurs fotograficzny "Krajobraz dobry i zły"

Miesięcznik "Architektura-murator" ogłasza konkurs fotograficzny "Krajobraz dobry i zły". Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 19 września 2014

Fot: Architektura-murator

Wielkie piękno czy wrzask w przestrzeni?

Co warto zobaczyć w Polsce, a co jest powodem do wstydu? Celem konkursu „Krajobraz dobry i zły” jest pokazanie tego, co piękne i pozostaje w harmonii z krajobrazem oraz napiętnowanie tego, co go szpeci i niszczy.
Uczestnicy konkursu fotograficznego mają odnaleźć i sfotografować dobre i złe przykłady ludzkiej ingerencji w objęty ochroną krajobraz w Polsce.
Organizatorzy konkursu fotograficznego szukają przykładów skrajnych, najlepszych i najgorszych śladów działalności człowieka. Fotografie mogą być wykonywane na obszarach, których dotyczy ustawa z 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody, czyli w parkach narodowych i krajobrazowych, obszarach chronionego krajobrazu, zespołach przyrodniczo-krajobrazowych. Na konkurs fotograficzny zgłaszać można także przykłady ingerencji na obszarach i w obiektach chronionych na podstawie ustawy z 23 lipca 2003 o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Są to pomniki historii, parki kultury, obiekty wpisane do rejestru zabytków. Mogą to być również doliny rzeczne, kompleksy leśne, ciągi wzgórz, pola wydmowe, torfowiska. 

Współczesna architektura i przestrzeń publiczna

Prace nadsyłane na konkurs fotograficzny mogą przedstawiać kompleksy  zabudowy, pojedyncze bryły architektoniczne, obiekty tymczasowe ( w tym np. nośniki reklam), przedstawiające krajobraz – kontekst danego obiektu. Organizator konkursu zachęca także do śledzenia innych przykładów aktywności budowlanej człowieka i wyszukiwania tych, które szczególnie wzbogacają albo niszczą naturalny polski krajobraz. Ważne są przy tym zarówno względy estetyczne, jak i ekologiczne.
Dzięki konkursowi Krajobraz dobry i zły zbudujemy piękniejszą Polskę! – zapewniają pomysłodawcy.

Nagrody i terminy w konkursie fotograficznym

Prace na konkurs „Krajobraz dobry i zły” nadsyłać można od 26 sierpnia do 19 września 2014. Od 20 do 27 września na stronie www.polskikrajobraz.pl trwać będzie głosowanie internautów.
Wybrani w głosowaniu internautów autorzy najlepszych prac w obu kategoriach (dobry i zły krajobraz) otrzymają aparat fotograficzny Fujifilm X-M1 z obiektywem Fujinon XC16-50, zaś trzy wyróżnione prace zdobędą roczną prenumeratę miesięcznika „Podróże”.
Jury ekspertów przyzna ponadto dwie nagrody w wysokości 3500 zł każda.  
 
Informacja o położeniu i identyfikacji obszarów chronionych powołanych na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody dostępna jest na stronie internetowej http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/. Natomiast wykazy obszarów i obiektów chronionych na podstawie ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami znajdują się na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/.

Strona konkursowa: www.polskikrajobraz.pl

Organizator konkursu fotograficznego: „Architektura-murator”
Patroni: Minister Środowiska, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska
Patroni medialni: Super Express,  Muratordom.pl, Muratorplus.pl, Urzadzamy.pl, Archirama.pl, Wymarzonyogrod.pl

Konkurs fotograficzny - krajobraz dobry i zły
Zdjęcia: Architektura-murator
Data publikacji: 26.08.2014 12:13

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!