archirama.pl

Co zobaczyć w Portugalii? Malownicze bryły pałaców, romantyczna architektura i ogrody

Każdy przewodnik po Portugalii musi polecić Sintrę. Co zobaczyć w miasteczku pod Lizboną? Niezwykłe pałace, architekturę z ostatnich kilkuset lat i najpiękniejsze ogrody botaniczne Europy

Kazdy przewodnik po Portugalii na pytanie "Co zobaczyć?" poleci Sintrę...

Sintra to jedna z najważniejszych atrakcji Portugalii. Krainę zamków i ogrodów botanicznych dzieli od Lizbony niewiele ponad 20 kilometrów

Fot: Ian Gampon, Wikimedia Commons

Co zobaczyć w okolicach Lizbony?

Położona zaledwie 25 kilometrów od Lizbony Sintra ze swoim wyjątkowym krajobrazem i zabytkami architektury została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 roku, ale już od dawna przyciągała turystów. I nic w tym dziwnego. Trzeba wielu dni, by obejrzeć wszystkie skarby tego miasta. Jeśli tyle czasu nie ma, trzeba wybrać najciekawsze punkty z przewodnika.

Przewodnik po Portugalii zdecydowanie poleca Palácio Nacional da Pena. Bryła pałacu przypomina o bujnym rozwoju romantycznej architektury w Portugalii. Budowla robi wrażenie! Na niektórych jak najgorsze, inni są zachwyceni. Całość wygląda raczej jak dekoracja do filmu Disneya, niż uczciwa architektura. Pomysłodawca niemiecki baron Wilhelm von Eschweg, z entuzjazmem posklejał kopuły, wieżyczki, malownicze przejścia i galerie, na wierzch dorzucił krenelaże, a elewacje wypełnił mozaiką kolorowych tynków i okładzin. Nie mogło zabraknąć ani dekoracyjnych płytek, rzeźbionych, uśmiechniętych węży i smoków. Całą bryłę można uznać za monstrualny pomnik kiczu, albo cieszyć się konwencją, ale chyba nikt nie odmówi zamkowi efektowności.
 
Równie efektowny jest położony cztery kilometry od centrum Sintry pawilon Monserrate. Pawilon zaprojektowany został w 1858 roku na zlecenie Francisa Cook. Architekt, James Knowels Jr. zaprojektował eklektyczną kompozycję w orientalnym stylu, nawiązując do indyjskich pałacyków. Pawilon stanął w centrum wielkiego ogrodu – parku, pełnego egzotycznych roślin.

Castelo dos Mouros związany jest z islamskimi zdobywcami. Zamek wybudowany przez Maurów VIII stuleciu przez wieki był ważnym obiektem strategicznym, strzegącym rejonu obecnej Lizbony. Zdobyty w trakcie rekonkwisty, pełnił ważną rolę do końca średniowiecza, a później stopniowo tracił na znaczeniu, dzięki czemu ustrzegł się poważniejszej przebudowy. Wspaniały widok z zamku i interesujące zbiory sprawiają, ze warto go odwiedzić.

Autor: KZ
Zdjęcia: Ian Gampon, Wikimedia Commons
Data publikacji: 2.07.2014 14:59

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!