Lifestyle
LIFESTYLE

Co zobaczyć w Słupsku? Architektoniczne atrakcje miasta

 • Komentarze

Co zobaczyć w Słupsku? Baszta Czarownic, od lat 70. XX wieku galeria sztuki

Nowa elewacja Baszty Czarownic w Słupsku

Fot: Krzysztof Tomasik
 • Co zobaczyć w Słupsku? Baszta Czarownic, od lat 70. XX wieku galeria sztuki
 • Baszta Czarownic w XIX wieku - jeden z zabytków Słupska
 • Bryła neogotyckiego ratusza w Słupsku
 • Ratusz w Słupsku, architektura wnętrz prezydenckiego gabinetu
 • Witraż w gabinecie prezydenta, ratusz w Słupsku
 • Nowa Brama w Slupsku w XIX wieku. Co zobaczyć w Słupsku
 • Stolp - obecny Słupsk, dawna zabudowa miasta
 • Co zobaczyć w Słupsku? Na pewno Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku

O tym, że Robert Biedroń jest prezydentem Słupska słyszał już prawie każdy. Za to architektura i atrakcje turystyczne miasta są mniej znane. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Słupsku

Ratusz w Słupsku

Potężna, neogotycka bryła dominująca nad rynkiem to miejski ratusz. Budynek oddano do użytku w 1901 roku. Siedzibę władz miejskich zaprojektowano z rozmachem. Ceglane mury są zdobione, ratusz ma wieżę z zegarem, a we wnętrzach zachowały się ścienne malowidła i witraże z początku XX wieku. Kompozycje z kolorowego szkła znajdują się m.in. w gabinecie Roberta Biedronia.
Budynek jest zaskakująco duży, a rozmach projektu robił jeszcze większe przed wiekiem, gdy liczba mieszkańców była znacznie mniejsza. Inicjator budowy zadłużył miasto, dwukrotnie przekroczył założony budżet i ostatecznie musiał odejść ze stanowiska burmistrza. Zaplanowane z rozmachem inwestycje władz miejskich mają zresztą w mieście znacznie dłuższą tradycję. Poprzedni ratusz, wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku również był krytykowany jako zbyt ostentacyjny i kosztowny jak na rozmiary miejscowości.
O dawnych sporach pamięta już niewiele osób, za to Słupsk może się szczycić efektownym gmachem w centrum miasta, zachowanym wraz z secesyjnym ogrodzeniem i wieloma elementami wystroju. W budynku przechowywana jest też kopia „żelka” czy raczej „Słupcia”, bursztynowego talizmanu sprzed przeszło 3000 lat, znalezionego w pobliżu miasta.

Baszta Czarownic

O ile niedźwiadek przynosił szczęście, o tyle mroczna wieża przy murach obronnych traktowana była przez wieki jako miejsce złowróżbne, które lepiej omijać z daleka. Złej sławy baszta dorobiła się służąc jako więzienie dla kobiet podejrzewanych o czary. Obecnie w zmodernizowanym budynku działa galeria, a w sąsiedztwie powstać mają nowe bulwary i kładka pieszo-rowerowa (więcej o słupskich bulwarach>>).

Stara Nowa Brama

Mimo nazwy, brama sąsiadująca z jednym ze słupskich osiedli ma całkiem szacowny wiek, jej fundamenty położono jeszcze w XIV wieku. Budynek został zmodernizowany w latach 70. XX wieku, w jego pomieszczeniach urządzono przestrzeń wystawową. Jako Galeria Sztuki Współczesnej Nowa Brama działa do dziś.

Firma portretowa w zamku

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku to obecnie siedziba Muzeum Pomorza Środkowego. Wybudowany w stylu gotyckim ok. 1507 roku, został w końcu XVI wieku przebudowany zgodnie z nową modą. Bryła mimo późniejszych modernizacji zachowała renesansowy charakter. W gmachu mieści się jedna z największych na świecie kolekcji pasteli Firmy Portretowej, czyli Stanisława Ignacego Witkiewicza. Zbiór liczy około 300 prac. Liczba znaczna, choć i tak stanowi tylko drobną część dorobku malarza. Różne szacunki mówią o kilku tysiącach portretów, rysowanych ołówkiem, węglem i kredą, pastelami. Są wizerunki przyjaciół i znajomych, przemysłowców i osób nieznanych; artyście zdarzało się płacić rachunki obrazami. Charakterystyczne prace są cenione przez kolekcjonerów polujących na okazję – przez lata na rynku pojawiały się nowe, nieznane wcześniej portrety, które niekiedy (jeśli wierzyć opowieściom zbieraczy) można było kupić za ułamek wartości. Na marzeniu o „okazji” przy tym zresztą liczni fałszerze. To jeden z najczęściej podrabianych polskich artystów.
Po zwiedzaniu muzeum warto też zajrzeć do zamkowych ogrodów, odtworzonych w 2007 roku według dawnych wzorów.  W parterach zasadzono pachnące zioła, a kompozycję uzupełniają formowane cisy.

Więcej informacji o atrakcjach Słupska i okolic można zdobyć w Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku, mieszczącym się przy ul. Starzyńskiego 8.

przeczytaj rowniez
 • Nowa trasa rowerowa na Mazurach
  Nowa trasa rowerowa na Mazurach

  Co warto zobaczyć na Mazurach? Nowa trasa rowerowa o długości ok. 300 km ma obiegać główne jeziora. Na wycieczkę ukończonym szlakiem będzie można się wybrać w 2020 roku więcej

 • Warto zobaczyć w Gdyni okiem fotografa
  Warto zobaczyć w Gdyni okiem fotografa

  Gdyński modernizm oglądany z nietypowej perspektywy, z wrażliwością na światło i kadr – fotografie z tegorocznej edycji konkursu fotograficznego, który towarzyszy Weekendowi Modernizmu w Gdyni więcej

 • Co zobaczyć w Gdyni? I co zjeść?
  Co zobaczyć w Gdyni? I co zjeść?

  Modernistyczne kamienice, nowy waterfront, deptak – wszystko to znane atrakcje Gdyni, ale mocną markę buduje także Weekend Kulinarny więcej

 • Co zobaczyć w Kielcach? Paweł Althamer i Nomadzi
  Co zobaczyć w Kielcach? Paweł Althamer i Nomadzi

  Zaczęło się od przeniesienia zabytkowej synagogi w nowe miejsce. Ponownemu otwarciu budynku towarzyszy program artystycznych wydarzeń przygotowanych m.in. przez Pawła Althamera, Marka Cecułę i Joannę Rajkowską więcej

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Polona - materiały archiwalne, Krzysztof Tomasik, Michał Słupczewski www.slupczewski.pl, Stolp (Pommern) und seine Umgebung, ilustracja przewodnika, Willy Hardt
Data publikacji: 30.08.2016 17:28
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.