archirama.pl

Co zobaczyć w Słupsku? Architektoniczne atrakcje miasta

O tym, że Robert Biedroń jest prezydentem Słupska słyszał już prawie każdy. Za to architektura i atrakcje turystyczne miasta są mniej znane. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Słupsku

Co zobaczyć w Słupsku? Baszta Czarownic, od lat 70. XX wieku galeria sztuki

Nowa elewacja Baszty Czarownic w Słupsku

Fot: Krzysztof Tomasik

Ratusz w Słupsku

Potężna, neogotycka bryła dominująca nad rynkiem to miejski ratusz. Budynek oddano do użytku w 1901 roku. Siedzibę władz miejskich zaprojektowano z rozmachem. Ceglane mury są zdobione, ratusz ma wieżę z zegarem, a we wnętrzach zachowały się ścienne malowidła i witraże z początku XX wieku. Kompozycje z kolorowego szkła znajdują się m.in. w gabinecie Roberta Biedronia.
Budynek jest zaskakująco duży, a rozmach projektu robił jeszcze większe przed wiekiem, gdy liczba mieszkańców była znacznie mniejsza. Inicjator budowy zadłużył miasto, dwukrotnie przekroczył założony budżet i ostatecznie musiał odejść ze stanowiska burmistrza. Zaplanowane z rozmachem inwestycje władz miejskich mają zresztą w mieście znacznie dłuższą tradycję. Poprzedni ratusz, wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku również był krytykowany jako zbyt ostentacyjny i kosztowny jak na rozmiary miejscowości.
O dawnych sporach pamięta już niewiele osób, za to Słupsk może się szczycić efektownym gmachem w centrum miasta, zachowanym wraz z secesyjnym ogrodzeniem i wieloma elementami wystroju. W budynku przechowywana jest też kopia „żelka” czy raczej „Słupcia”, bursztynowego talizmanu sprzed przeszło 3000 lat, znalezionego w pobliżu miasta.

Baszta Czarownic

O ile niedźwiadek przynosił szczęście, o tyle mroczna wieża przy murach obronnych traktowana była przez wieki jako miejsce złowróżbne, które lepiej omijać z daleka. Złej sławy baszta dorobiła się służąc jako więzienie dla kobiet podejrzewanych o czary. Obecnie w zmodernizowanym budynku działa galeria, a w sąsiedztwie powstać mają nowe bulwary i kładka pieszo-rowerowa (więcej o słupskich bulwarach>>).

Stara Nowa Brama

Mimo nazwy, brama sąsiadująca z jednym ze słupskich osiedli ma całkiem szacowny wiek, jej fundamenty położono jeszcze w XIV wieku. Budynek został zmodernizowany w latach 70. XX wieku, w jego pomieszczeniach urządzono przestrzeń wystawową. Jako Galeria Sztuki Współczesnej Nowa Brama działa do dziś.

Firma portretowa w zamku

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku to obecnie siedziba Muzeum Pomorza Środkowego. Wybudowany w stylu gotyckim ok. 1507 roku, został w końcu XVI wieku przebudowany zgodnie z nową modą. Bryła mimo późniejszych modernizacji zachowała renesansowy charakter. W gmachu mieści się jedna z największych na świecie kolekcji pasteli Firmy Portretowej, czyli Stanisława Ignacego Witkiewicza. Zbiór liczy około 300 prac. Liczba znaczna, choć i tak stanowi tylko drobną część dorobku malarza. Różne szacunki mówią o kilku tysiącach portretów, rysowanych ołówkiem, węglem i kredą, pastelami. Są wizerunki przyjaciół i znajomych, przemysłowców i osób nieznanych; artyście zdarzało się płacić rachunki obrazami. Charakterystyczne prace są cenione przez kolekcjonerów polujących na okazję – przez lata na rynku pojawiały się nowe, nieznane wcześniej portrety, które niekiedy (jeśli wierzyć opowieściom zbieraczy) można było kupić za ułamek wartości. Na marzeniu o „okazji” przy tym zresztą liczni fałszerze. To jeden z najczęściej podrabianych polskich artystów.
Po zwiedzaniu muzeum warto też zajrzeć do zamkowych ogrodów, odtworzonych w 2007 roku według dawnych wzorów.  W parterach zasadzono pachnące zioła, a kompozycję uzupełniają formowane cisy.

Więcej informacji o atrakcjach Słupska i okolic można zdobyć w Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku, mieszczącym się przy ul. Starzyńskiego 8.

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Polona - materiały archiwalne, Krzysztof Tomasik, Michał Słupczewski www.slupczewski.pl, Stolp (Pommern) und seine Umgebung, ilustracja przewodnika, Willy Hardt
Data publikacji: 30.08.2016 17:28

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!