archirama.pl

Pewex. Czasy PRL – Pewex. O zakupach w Pewexie marzyli wszyscy. PRL zdjęcia

Czasy PRL. Pewex to w czasach PRL jeden z nielicznych dostawców nie tylko dóbr luksusowych w Polsce. Teraz mimo, wolnego rynku, nic nie już nie wywoła tego dreszczyku emocji, który towarzyszył zakupom w sklepach Pewex. Pewex PRL zdjęcia.

Czasy PRL – Pewex. O zakupach w Pewexie marzyli wszyscy. Zobaczcie wymarzone przez  Polaków miejsce zakupów. PRL zdjęcia

Pewex – ikona PRL

Fot: Niki K/Wikipedia

Pewex - czasy PRL. W czasach PRL, kiedy to nawet cukier, czy mięso można było kupić na kartki, każda wizyta w sklepach Pewex wywoływała dreszcze emocji i kilka nieprzespanych nocy. To tam można było zobaczyć, a nawet nie tylko zagraniczny alkohol i papierosy, ale mnóstwo innych towarów sprzedawanych jedynie na Zachodzie. Pewex sprzedawał dobra w systemie duty free, czyli nie obciążone cłem i podatkami. Oznaczało to, że najwspanialszy w czasach PRL sklep Pewex był także bardzo tani. Oczywiście nie dla Polaków bez gorsza przy duszy, ale w porównaniu z cenami na wolnych rynkach.

Czasy PRL - Pewex – dlaczego istniał

Pewexy istniały z dwóch powodów: po pierwsze w czasach PRL Polska waluta była niewymienialna, po drugie nie było wolnego rynku, po trzecie zaś za pomocą Pewexu władze skupywały od obywateli także waluty obce.

Pewex – unikalne w czasach PRL zakupy

W Pewexie kupić można było produkty, nie do dostania gdzie indziej w czasach PRL. To tam po zakupy m.in. odzieży (m.in. dżinsy), tkanin, artykułów spożywczych (np. cola) alkoholi, kosmetyków, zabawek (m.in. klocków LEGO czy samochodzikami Matchbox), sprzętów RTV i AGD, samochodów, materiałów budowlanych, czy elektronarzędzi udawali się wybrani przez los obywatele Polski. Towary krajowe, które można było kupić w Pewexie były wyższej jakości niż te oferowane na w sprzedaży poza sklepami Pewex.

Czasy PRL - Pewex – jak zarabiał na Polakach

Pewex zarabiał w dwojaki sposób. Sprzedając zagraniczne towary, ich zyskiem była marża handlowa, w przypadku krajowych państwo zyskiwało tzw. dewizy czyli papiery wartościowe, które pełniły rolę środka płatniczego.

Czasy PRL - jak Pewex ustalał ceny

Najlepszy w czasach PRL sklep Pewex,  ustalał swoje ceny na podstawie kursu dolara amerykańskiego, choć można było płacić każdą walutą, a także bonami towarowymi PeKaO. Do końca lat 80. nie można było płacić złotówkami, ale już od stycznia 1991 roku złotówki były jedynym środkiem płatniczym w Pewexie.

Czasy PRL - upadek Pewex rozpoczęty w latach 80.

Powolny upadek Pewex rozpoczął się już w latach 80. W drugiej połowie lat 80. funkcje dyrektora Pewexów objął Marian Zacharski, który w czasach PRL był oficerem wywiadu PRL. Kłopoty Pewexu rozpoczęły się gdy Ministerstwo Finansów umożliwiło wymienialność złotówki, wprowadziło cło i podatki towarowe. Pewex po prostu nie mógł dostosować się do nowych realiów. W 993 roku wpłyną do sadu wniosek o upadłość, ale podobnie jak kolejne został oddalony. W 1995 roku Pewex zadłużony był na 183 mln pln. A rok później formo została przekształcona w spółkę, której głównym akcjonariuszem była Concorde Investissement z Francji.

Zdjęcia: Niki K/Wikipedia, Krzysztof Maria Różański / Wikipedia, tsca / Wikipedia, Wikipedia
Data publikacji: 17.06.2013 10:52

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!