archirama.pl

Czasy PRL. Saturator – kto z was pił wodę sodową prosto z tego urządzenia? Archirama przypomina o popularnej maszynie rodem z PRLu!

Znaczenie słowa Saturator jest znane coraz mniejszej grupie ludzi. Jednak czasy PRL to era właśnie tych urządzeń. Archirama przypomni wam co to jest saturator, jak wyglądał i do czego służył saturator!

Saturator to popularna w czasach PRL maszyna do rozdawania wody sodowej

Saturator to popularna w czasach PRL maszyna do rozdawania wody sodowej

Fot: Grażyna Rutkowska, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowe Archiwum Cyfrowe

W czasach PRL nie wyobrażano sobie upalnego dnia bez saturatora. Saturator był symbolem folkloru czasów PRLu. Dwukołowy wózek zapewniający obywatelom wodę sodową wzbudzał zainteresowanie każdego mieszkańca Polski.

Warto wspomnieć, że Łódź próbuje wskrzesić popularne w czasach PRL saturatory. Jednak tamtejszy saturator to nowoczesna wersja i istnieja obawy, że smak wody będzie jednak nieco inny.

Czasy PRL. Skąd w Polsce wzięły się saturatory?

Czasy PRL. Saturator pojawił się w Polsce w latach 50 XX wieku. Maszyna została sprowadzona do naszego kraju zza wschodniej granicy. Dosyć szybko jednak Polacy zajęli się produkcją urządzenia. Spółdzielnia Mechaników z siedzibą Warszawie podjęła się próby produkcji saturatorów.

>> Prełka czasów PRL. Poznaj historie Kozubnika!

Młode pokolenie nie zawsze wie o istnieniu takiego urządzenia jak saturator. Typowy model saturatora to prosty wózek, na dwóch motocyklowych kołach. Charakterystycznym elementem saturatorów były parasolki osłaniające sprzedawcę przed słońcem, który sprzedawał popularną w PRLu wodę sodową. Największym minusem popularnej maszyny był sposób spożywania wody. Woda nalewana w szklane kubki, które opłukiwane były tylko opłukiwane wodą krążącą w saturatorze i odkładane denkiem do góry, z powrotem na maszynę do ponownego użytku.

Jak działał saturator? Czasy PRL

Saturator połączony był gumowym wężem z najbliższym hydrantem, z którego czerpał wodę. Woda, prosto z miejskich wodociągów została dzięki saturatorowi wzbogacona o dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla znajdował się w specjalnych butlach, które znajdowały się właśnie we wnętrzu saturatora. Taką bąbelkową wodę sodową sprzedawano.

Saturatory zaniknęły w latach dziewięćdziesiątych. Powodem zniknięcia saturatorów było coraz bardziej popularne picie z plastikowych. W okresie PRL dostępne były również oranżady, później Coca Cola, Pepsi, jednak sklepy notowały ciągłe braki tych napojów na swoich półkach, dlatego aż do lat 90 można było spotkać popularne wózki z woda smakową

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Zbyszko Siemaszko, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Grażyna Rutkowska, Narodowe Archiwum Cyfrowe
Data publikacji: 27.06.2013 13:23

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!