Lifestyle
LIFESTYLE

Czego z „Playboy’a” można dowiedzieć się o nowoczesnej architekturze?

  • Komentarze

B.K.F Hardoy Chair

Miss listopada 1954 w fotelu B.K.F Hardoy Chair zaprojektowanym przez Grupo Austral w 1938 roku, „Playboy” 1954 \\ © Playboy Enterprises International, Inc. /serwis prasowy Niemieckiego Muzeum Architektury (DAM)

„Playboy” nie jest raczej kojarzony ze współczesną architekturą i dizajnem. Niesłusznie – przez wiele lat pismo promowało nowoczesne aranżacje wnętrz i najnowsze architektoniczne pomysły

Alvar Aalto – kociak „Playboy’a”?


Współczesna architektura raczej nie przychodzi na myśl jako pierwsza, kiedy mowa o „Playboy’u”. Najbardziej znany magazyn dla panów publikował jednak nie tylko zdjęcia najładniejszych kobiet świata – chociaż bez wątpienia to one przyciągały czytelników. Na łamach pisma ukazywały się teksty znanych pisarzy, od Gabriela Garcíi Márqueza, przez Haruki Murakamiego, po Kurta Vonneguta.  Od lat 50. do końca 70. w magazynie można też było znaleźć liczne wywiady ze znanymi intelektualistami, architektami i projektantami. Co więcej, „Playboy” doradzał swoim czytelnikom jak urządzić kawalerskie mieszkanie, jakie meble, ubrania czy samochody kupić.
Redaktorzy pisma polecali meble projektowane przez ówczesne gwiazdy architektury i dizajnu, a także pokazywali gotowe aranżacje wnętrz. Oczywiście, wiele rysunków to projekty, które mógłyby zainteresować raczej młodego rekina finansjery, albo właściciela kilku obiecujących pól naftowych – ale wiele rad mogli zastosować także dżentelmeni z nieco chudszym portfelem.

Agent 007 też czyta

Jak wyglądały te mieszkania? Ci, którzy oglądali starsze filmy o przygodach niejakiego Jamesa Bonda, wyposażonego w licencję na zabijanie sybaryty i miłośnika gadżetów, mogą sobie wyobrazić wyposażenie garsoniery czy willi lansowane przez redaktorów  „Playboya”. Fanom nowoczesnej architektury i kultury (nie tylko) masowej lat 60. i 70.  Można polecić wystawę Playboy Architecture, 1953-1979. Wystawa prezentowana będzie do 20 kwietnia w Niemieckim Muzeum Architektury (DAM) we Frankfurcie nad Menem.

)

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Materiały prasowe Muzeum Architektury we Frankfurcie nad Menem
Data publikacji: 13.03.2014 11:37
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.