David Bowie 1972-73
Śmierć artysty i jego ostatni, wysoko oceniany album sprawiły, że David Bowie znów znalazł się w centrum zainteresowania. Trudno myśleć, że mogłoby go to martwić. Jako jeden z najpopularniejszych muzyków był przyzwyczajony do uwagi mediów. Status gwiazdora (kosmity?) zdobył pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. O ile w ostatnich latach życia wyglądał jak rasowy brytyjski gentleman – królowa Elżbieta proponowała mu zresztą tytuł szlachecki – to najbardziej znany jest ze swojego wcielenia z lat młodości.
Ziggy Stardust nie dawał się zmieścić w żadnej kategorii: kosmita w ludzkim ciele, przynoszący posłanie pokoju i zapowiedź końca świata; androgeniczny; równie nieokreślony, co wyrazisty. Albumowi The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars towarzyszyła pełna wydarzeń trasa koncertowa.
W tej podróży towarzyszył Bowiemu rodak z Londynu, Mick Rock. Między 1972 a 1973 rokiem pracował jako
fotograf piosenkarza i jego filmowiec. Jako bliski współpracownik muzyka miał dostęp nie tylko do oficjalnych wydarzeń, ale też prywatnej sfery życia artysty. W rezultacie zebrał imponującą kolekcję zdjęć: wystudiowane sesje w barwnych, połyskujących brokatem kostiumach, fotografie z koncertów i scenicznego zaplecza, serie prywatnych portretów. Niektóre ujęcia są wystylizowane jak barokowe malowidła, inne pospiesznie uchwycone. Fanów i ciekawskich najbardziej może zainteresują prywatne sceny. David nakładający makijaż, śpiący, zmęczony. Sam muzyk uważał podobno, że Mick Rock i on sam patrzą na na świat w zbliżony sposób, podobały mu się fotografie.
Zbiór zdjęć Micka Rocka, w tym wiele nieznanych dotąd fanom kadrów wydany został nakładem wydawnictwa Taschen. Książka ma trzy setki stron, jest więc obszernym reportażem ze świata Ziggiego w latach jego tryumfalnej podróży.
Mick Rock. The Rise of David Bowie, 1972-1973
Wydawnictwo Taschen, 2016
Fotografie: © Mick Rock
300 stron
Tekst w językach angielskim, francuskim i niemieckim
Cena ok. 60 euro