archirama.pl

David Bowie. Narodziny gwiazdy

W 1972 roku narodził się kosmita Ziggy Stardust, alter ego Davida Bowie. Nieznane dotąd zdjęcia z tego okresu pokazują scenę i zaplecze świata Ziggiego

David Bowie na scenie. Listopad 1972, Cleveland

David Bowie/ Ziggy Stardust, 1972

Fot: © Mick Rock. Materiały prasowe Taschen

David Bowie 1972-73

Śmierć artysty i jego ostatni, wysoko oceniany album sprawiły, że David Bowie znów znalazł się w centrum zainteresowania. Trudno myśleć, że mogłoby go to martwić. Jako jeden z najpopularniejszych muzyków był przyzwyczajony do uwagi mediów. Status gwiazdora (kosmity?) zdobył pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. O ile w ostatnich latach życia wyglądał jak rasowy brytyjski gentleman – królowa Elżbieta proponowała mu zresztą tytuł szlachecki – to najbardziej znany jest ze swojego wcielenia z lat młodości.

Ziggy Stardust nie dawał się zmieścić w żadnej kategorii: kosmita w ludzkim ciele, przynoszący posłanie pokoju i zapowiedź końca świata; androgeniczny; równie nieokreślony, co wyrazisty. Albumowi The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars towarzyszyła pełna wydarzeń trasa koncertowa.

W tej podróży towarzyszył Bowiemu rodak z Londynu, Mick Rock. Między 1972 a 1973 rokiem pracował jako
fotograf piosenkarza i jego filmowiec. Jako bliski współpracownik muzyka miał dostęp nie tylko do oficjalnych wydarzeń, ale też prywatnej sfery życia artysty. W rezultacie zebrał imponującą kolekcję zdjęć: wystudiowane sesje w barwnych, połyskujących brokatem kostiumach, fotografie z koncertów i scenicznego zaplecza, serie prywatnych portretów. Niektóre ujęcia są wystylizowane jak barokowe malowidła, inne pospiesznie uchwycone. Fanów i ciekawskich najbardziej może zainteresują prywatne sceny. David nakładający makijaż, śpiący, zmęczony. Sam muzyk uważał podobno, że Mick Rock i on sam patrzą na na świat w zbliżony sposób, podobały mu się fotografie. 

Zbiór zdjęć Micka Rocka, w tym wiele nieznanych dotąd fanom kadrów wydany został nakładem wydawnictwa Taschen. Książka ma trzy setki stron, jest więc obszernym reportażem ze świata Ziggiego w latach jego tryumfalnej podróży.

Mick Rock. The Rise of David Bowie, 1972-1973
Wydawnictwo Taschen, 2016
Fotografie: © Mick Rock
300 stron
Tekst w językach angielskim, francuskim i niemieckim
Cena ok. 60 euro

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: © Mick Rock. Materiały prasowe Taschen
Data publikacji: 4.04.2016 16:07

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!