Lifestyle
LIFESTYLE

Dizajn inspirowany PRL–em: Pan tu nie stał ubiera Polskę

  • Komentarze

Pan tu nie stał

Podomka LUX. Wygodny stój domowy to już nie szlafroczek frotte albo fikuśna pikowana podomka z falbanami. Podomka-lux to kombinezon uszyty w Polsce z wydzierganej również tutaj dzianiny. Doskonał‚y przed telewizor, komputer, na tarzanie się™ po kanapie i szwendanie po domu. Chociaż niektórzy deklarują…, że wybiorą się™ w takim stroju nawet na koncert Slayera! Cena: 250 zł

Fot: pantuniestal.pl
  • Pan tu nie stał
  • Pan tu nie stał
  • Pan tu nie stał
  • Pan tu nie stał
  • Pan tu nie stał
  • Pan tu nie stał
  • Pan tu nie stał
  • Pan tu nie stał
  • Pan tu nie stał
  • Pan tu nie stał

Wpinka z napisem DZIADOSTWO, damskie t-shirty z nadrukami MISS TURNUSU, MORTADELA lub LA FIRYNDA, męski t-shirt LOWE LAS, dziecięce śpioszki z BLAKIEM CARRINGTONEM z DYNASTII czy torba na zakupy SPRAWUNKI to dizajnerskie propozycje inspirowane peerelowską estetyką od Pan tu nie stał dla osób, które chcą wyglądać niebanalnie. Prezentujemy najciekawsze pomysły popularnej ostatnio marki

Meblościanka, pralka Frania, Pewexy, czyli klimat PRL-u, wracają! Ale spokojnie, bo tym razem bez partii i kolejek, tylko jako trend wykorzystywany w nowoczesnym wzornictwie m. in. za sprawą takich inicjatyw twórczych jak Pan tu nie stał, które proponują produkty inspirowane kulturą lat 1930 – 1989: wyszperane na giełdach staroci perełki, stare ilustracje, książki i elementy wystroju wnętrz.

Czym jest popularna ostatnio marka Pan tu nie stał? Prawdziwym PPHU rodem z peerelu - pantuniestal.com początkowo jedynie w wersji blogowej promował dobrze zaprojektowane polskie przedmioty z dawnych lat. Obecnie jesteśmy prawdziwym PPHU: sklepem, wydawnictwem i tak jakby producentem konfekcji damskiej i męskiej – zapewniają na swoim blogu Pan Kierownik i Pani Kierowniczka (tak siebie nazywają współwłaściciele marki).

Marka Pantuniestal.com realizuje się twórczo przede wszystkim w autorskich projektach inspirowanych PRL-em - odzież damska, męska i dziecięca, zabawki, artykuły do domu, książki i inne -  rezygnując z oryginalnego retro dizajnu, który zainteresowani znajdą na pchlich targach i allegro. Pan tu nie stał to jednak nie tylko sklep – też blog promujący vintage dizajn, warsztaty dla dzieci, różne autorskie projekty. Wszystkie inicjatywy inspirowane są jednak kulturą peerelu.

Ale dla kogo dizajn od Pan tu nie stał? Gadżety od Pan tu nie stał nas zachwyciły, bo to coś więcej niż sentymentalna podróż do czasów komunizmu dla stęknionych za nim diznozaurów, ale i więcej niż marki streetowe – alternatywa sieciówek – dla tych, którzy chcą się wyróżnić z tłumu i podkreślić swoją indywidualność np. niebanalnym nadrukiem na t-shircie.

W Pan tu nie stał dizajnerzy (m.in. Ola Niepsuj, Kasia Bogucka, Paweł Piekarski, Dawid Błażewicz) – w nadrukach wykorzystujących słowa wyjęte z lamusa, które są z resztą znakiem rozpoznawczym marki – z przymrużeniem oka bawią się peerelowską estetyką trawioną przez lata przez polskie społeczeństwo i tworzą nowoczesny mix dizajnu i rzeczywistości PRL-u.

Ola Niepsuj (aleksandraniepsuj.blogspot.com) to projekty koszulek „Absztyfikant” i „Pobite gary” oraz kalendarz 2011). Kasia Bogucka (nioska.com) – projekty dziecięcych śpioszków, ilustracje do serii folkowych książeczek z serii „Nioska” oraz projekt kalendarza dla ciężarnych „40 tygodni dla tych co przy nadziei”. Maciek Blaźniak (demokreacja.com) i Paweł Piekarski (robotata.net) to autorzy ilustracji do dwóch numerów magazynu do składania „Majster Klepka” z kultowym sklepem mięsnym pani Lodzi i pana Mietka w pierwszym numerze.

przeczytaj rowniez
Źródło: pantuniestal.pl
Autor: Redakcja
Zdjęcia: pantuniestal.pl
Data publikacji: 12.07.2011 12:37
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.