Dom z opon wśród zieleni
Fundacja FERSO w ramach budowy Polskiego Centrum Ekotechnologii Budowlanych planuje realizację eksperymentalnego w polskich warunkach budynku. Earthship, czyli dom z opon i ubitej ziemi, ma być tani w budowie, a jeszcze tańszy w eksploatacji. Większość energii czerpać ma ze źródeł odnawialnych.
Podstawą filozofii związanej z earthshipami jest dążenie do samowystarczalności. Nawet wczesne projekty takich budynków zakładały budowę ogrodów warzywnych. Z biegiem czasu rozwinęły się bardziej skomplikowane systemy.
Szara woda, zielone warzywa
Earthship to system, w którym współczesna architektura, inżynieria i ogrodnictwo składają się w spójną całość. Jednym z elementów jest grządka nawadniana szarą wodą, czyli ściekami z kuchni czy łazienki. Taka woda jest ciepła i bogata w substancje odżywcze. O ile użytkownicy domu nie sięgają w kuchni po żrące chemikalia, woda może być używana do podlewania roślin jadalnych – pomidorów, buraków liściowych czy salaty. Trudno podejrzewać budowniczych eko-domu o upodobanie do silnych detergentów, więc w earthshipie takie rozwiązanie może dobrze się sprawdzić.
Bardziej kontrowersyjne wydaje się wykorzystanie tzw. wody czarnej, czyli ścieków z toalet. Według projektantów, umieszczona poza domem grządka, najlepiej osłonięta tunelem zasilana taką wodą może przynosić obfite plony. Polecane są w tym przypadku rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych, od kapusty po wszelkie dyniowate. Oczywiście nie wchodzą w grę żadne warzywa korzeniowe.
Takie rozwiązanie wymaga jednak sporej odwagi. Rolnicze poradniki zazwyczaj odradzają używanie ludzkich odchodów jako nawozu ze względu na groźbę przenoszenia chorób i pasożytów. Bezpieczniej będzie posadzić w tak wzbogaconej glebie drzewa owocowe, albo rośliny ozdobne.
Permakultura, czyli ogród sam rośnie
Projektowanie permakulturowe dobrze pasuje do idei eartshipów. Niektórzy projektanci proponują zakładanie w pobliżu takich budynków ogrodów leśnych. Choć ogrody takie nie nadają się do uprawy wszystkich roślin, to mają tez sporo zalet. Można z nich pozyskiwać drewno na opał, a także owoce, zioła i warzywa. Jakich plonów można się spodziewać? Projektanci leśnych ogrodów proponują zakładanie upraw wielo- , nawet siedmiopiętrowych. Najwyższa partia to drzewa owocowe (np. orzech włoski, stare odmiany jabłoni czy grusz, morwa), drzewa niższe i krzewy (świdośliwa, aronia, dereń) poniżej niskie krzewy (jeżyny, maliny), pnącza na pniach drzew, przy ziemi zioła i warzywa, na pniach i kostkach słomy grzyby (boczniaki, shitake, grzyby mun i inne). Grzyby najlepiej radzą sobie w głębokim cieniu, pozostałe rośliny owocowe wolą osłonięte, a słoneczne stanowiska.

-
Dom z opon, czyli earthship, to bryła zbudowana zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, tak cenionymi we współczesnej architekturze. Ale czy w takim domu wygodnie się mieszka? Ile kosztuje budowa? Czy właściciele muszą polubić zapach rozgrzanej gumy? więcej
-
Eartship – dom z opon, to rzadkość we współczesnej architekturze. Tymczasem na Wyspie Wielkanocnej powstaje pierwsza na świecie szkoła muzyczna wykonana w tej nietypowej technologii więcej
- Cordwood
-
Śmieciowy wojownik? Zostańmy może przy wersji oryginalnej - "Garbage Warrior". Filmowa biografia Mike’a Reynoldsa to podróż do świata niekonwencjonalnej architektury współczesnej. Amerykański architekt w latach 60. XX wieku zaczął budować swoje domy ze śmieci i ziemi; co stało się z jego wizją po latach? więcej
