Lifestyle
LIFESTYLE

Egzotyczne wakacje w Japonii: klimatyczny hostel

 • Komentarze

Ryokan Tokyo Yugawara, bryła hostelu

Ryokan Tokyo Yugawara. Bryła hostelu z charakterystyczna wieżą i niewielkim ogrodem w stylu japońskim

Fot: theryokan.jp/yugawara
 • Ryokan Tokyo Yugawara, bryła hostelu
 • Wspólna sala w japońskim hostelu. Architektura wnętrz
 • Dormitorium - sypialnia w japońskim hostelu
 • Bar w hostelu Ryokan Tokyo Yugawara. Architektura wnętrz
 • Aranżacja wnętrza japońskiego hostelu; łaźnie
 • Cosplay, czyli popularna japońska zabawa
 • Pracownice japońskiego hostelu

Hostel w japońskim stylu: architektura wnętrz, tradycyjne tatami, a z drugiej strony na wieszakach kostiumy postaci z anime. To Ryokan Tokyo Yugawara


Yugawara to niewielkie miasteczko położone ok. 100 kilometrów od centrum Tokio. Jak na japońskie warunki, to niewiele, najwyżej godzina jazdy pociągiem. Malowniczo położona na nadmorskich stokach, słynna ze źródeł termalnych miejscowość może być dobrą bazą w czasie egzotycznego urlopu.

Ryokan Tokyo Yugawara to dobre miejsce na spotkanie z japońska kulturą. Jest trochę kiczu, trochę stereotypowych skojarzeń, ale też efektowna architektura wnętrz mocno osadzona w lokalnej tradycji. Bryła niewielkiego budynku to współczesna interpretacja tradycyjnego japońskiego domostwa. Wsyunięty okap dachu, podziały elewacji czy wzór pokrycia połaci przypominają stare domy, ale już materiały budowlane są współczesne.

Ogród w stylu japońskim

Wizytówką hostelu jest tradycyjny miniaturowy ogród. Z prostokąta pieczołowicie zagrabionego białego żwiru wyrastają bryły głazów, jaskrawoczerwona latarnia i dwa iglaste drzewa. Sosny mają powyginane pnie i pompony igieł, ich sulwetki wyraźnie rysują się na tle białej ściany. Do wnętrza budynku prowadzi pergola w karminowym kolorze, odpowiednik czerwonego dywanu. Dodatkową dekoracją budynku są lampiony i kaligrafowane napisy.

Architektura wnętrz

Drewniane belki i listwy, przesuwne drzwi i maty tatami na podłodze nawiązują wprost do japońskiej tradycji. Ścienne panele wypełnione zostały reprodukcjami klasycznego malarstwa tuszem i drzeworytów z XIX wieku. Wśród niech najbardziej rzucają się w oczy widoki góry Fudżi i Wielka Fala mistrza Hokusai – jego najbardziej znane na Zachodzie prace. W przestrzeniach wspólnych jest sporo kolorów, złoceń i jaskrawych obrazów inspirowanych tradycją i stereotypowymi wątkami japońskiej sztuki, takimi jak kwiaty wiśni czy pędy bambusów. Sypialnie zostały urządzone w bardziej stonowanym stylu. Dormitorium z  łóżkami – kapsułami jest przytulne, wykończone ciemnym drewnem i wzorzystym papierem.

Dla fanów anime

Balansując na granicy kultury tradycyjnej i popularnej, projektanci wykorzystali zjawisko w Japonii popularne, choć wywodzące się z USA – cosplay. Najkrócej mówiąc, polega ono na przebieraniu się za postaci z mangi i anime, czyli komiksów i filmów animowanych. W hostelu Ryokan Tokyo Yugawara jest specjalny pokój, przypominający magazyn teatralnych kostiumów. Na wieszakach zaś – kimona, kombinezony wojowników Dragon Ball, stroje zawodników sumo (wraz z piankowym „ciałem”), kolorowe kreacje czarodziejek i wojowników. Tylko wybierać i przebierać (się).  


do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.