Lifestyle
LIFESTYLE

Futurystyczna bryła pojazdu cieszy oko, ale czy Next Generation Transportation System ma sens?

  • Komentarze

Next Generation Transportation System

Lepszy niż Pendolino i statek wycieczkowy razem wzięte...

Fot: Leon Iss

Futurystyczna bryła pojazdu cieszy oko, ale czy Next Generation Transportation System ma sens?

Lepszy niż Pendolino

W sieci krąży od jakiegoś czasu krótka animacja, pokazująca pojazd o bryle kojarzącej się nieco z USS Enterprise. Najpierw pędzi nad lasem, później majestatycznie przesuwa się ponad budynkami, wreszcie dokuje na dachu stacji. Nóżki- stabilizatory trafiają precyzyjnie w wyznaczone pola i już po chwili tłum pasażerów wygodnie schodzi na stację i rusza do miasta.
Autorzy animacji z rozmachem przedstawili wnętrze maszyny. Ogromny pokład jest doskonale oświetlony dzięki przeszklonemu sufitowi. Przypomina trochę pokład morskiego wycieczkowca, trochę strefę restauracji w centrum handlowym. Pasażerowie czytają, spacerują, zamawiają drinki w barze. Kto nie chciałby w ten sposób podróżować? 

Latająca bryła jak tramwaj

Potężny kadłub nie unosi się jednak w pełni swobodnie. Połączony jest z rodzajem szyny elektrycznej, jak coś w rodzaju latającego trolejbusa. Elektryczność zasila gigantyczne wirniki, a pojazd unosi się w powietrzu jak gigantyczny dron. Nie musi zabierać na pokład paliwa, a więc maszyna może być lżejsza, a dla pasażerów zostaje więcej miejsca. W dodatku pojazd nie wytwarza spalin. Marzenie ekologów i idealny transport przyszłości? Tak można by pomyśleć, czytając komentarze.

Nie zanosi się na to, by podobna maszyna miała kiedykolwiek wznieść się w powietrze – i bardzo dobrze. Wyobrażacie sobie taki pojazd przyszłości przelatujący koło Waszego domu? Może i świetnie wygląda, ale wirniki o średnicy kilkunastu metrów raczej nie sprawiają wrażenia cichych. Czyli coś w rodzaju startującego samolotu, który cały czas unosi się na wysokości kilkunastu metrów. Hałas autostrady to przy tym drobiazg.

Ktokolwiek podróżował (polską) koleją więcej niż raz, miał na pewno okazję pooglądać jakieś malownicze okolice z okna pociągu, który utknął po drodze z powodu awarii. Mała awaria trakcji, chwilowy brak prądu zasilający wirniki tego lewiatana i katastrofa gotowa.

Na szczęście nie ma powodu do obaw, gigantyczne promy nie zaczną nagle spadać z nieba ani nie zastąpią podmiejskich kolejek. Choćby dlatego, że są zbyt drogie, by opłacało się je budować – koszt uniesienia nad ziemię takiego kadłuba byłby gigantyczny. A przecież w większości krajów nie opłaca się choćby budowa pociągów poruszających się na magnetycznej poduszce – zajmujących nieporównanie mniej miejsca, lepiej dostosowanych do istniejącej infrastruktury, bezpieczniejszych i tańszych.
Jak będzie wyglądał transport przyszłości? Pomysłów nie brakuje.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.