Lifestyle
LIFESTYLE

Geografia myślenia, czyli Wschód jest inny

  • Komentarze

Geografia myślenia, czyli nie tylko współczesna architektura się liczy

Geografia myślenia...

Fot: Smak Słowa - materiały prasowe

Bryły drapaczy chmur i biurowce są podobne na całym świecie. Ale globalizacja współczesnej architektury nie oznacza, że ludzie Wchodu i Zachodu myślą w ten sam sposób

Dwie osoby patrzą na ten sam obrazek, ale widzą coś całkiem innego. Nawet, jeśli mają przed sobą zdjęcie akwarium, a nie rozmyte plamy testu Rorschacha. Richard E. Nisbett, amerykański psycholog kulturowy wierzył w uniwersalność procesów poznawczych. Był przekonany, że ludzie na całym świecie myślą podobnie. Jasne, architekt z Nowego Jorku ma inne wyobrażenie o świecie niż polinezyjski rybak, ale pod różnicami kulturowymi są bardzo do siebie podobni. Zetkniecie z pewnym chińskim studentem zaburzyło ten obraz.

Czy to możliwe, że Azjaci myślą inaczej? W troszczącej się o polityczną poprawność Ameryce takie pytanie ociera się o rasizm. Z drugiej strony, wielu badaczy zwracało w przeszłości uwagę na różnice między systemami myślenia odległych, bogatych kulturowo cywilizacji. Nisbett zdecydował się to sprawdzić i rozpoczął serię badań, które zostawiły go z kolejnymi pytaniami. Dlaczego dzieci na Zachodzie szybciej poznają rzeczowniki niż czasowniki, a np. w Chinach jest odwrotnie? Czemu założenia logiki formalnej są łatwiej przyjmowane przez Europejczyków niż Azjatów? Dlaczego na Wschodzie obiekty są grupowane inaczej, niż na Zachodzie?

Autor szuka przyczyny daleko, u początków obu cywilizacji. Z jednej strony grecka demokracja i warunki sprzyjające indywidualnym przedsięwzięciom, z drugiej wielkie azjatyckie państwa i praca kolektywna. Odmienne warunki życia kształtują zdaniem badacza różne, a zarazem równie kompletne systemy myślenia. Uogólniając, człowiek Zachodu uważa się za indywidualność i wierzy, że może wpłynąć na bieg swojego życia, jest zasadniczo wolny. Chińczyk czy Azjata widzi siebie jako część grupy, powiązaną siecią relacji z otoczeniem; jako taki, ma ograniczony wpływ na swój los. To podstawowe rozróżnienie wpływa na możliwość wymiany opinii, sposób wychowywania dzieci, myślenie o handlu czy projektowanie domów.  
W rezultacie na jednym krańcu świata powstają warunki sprzyjające rozwojowi nauki, a na drugim mimo imponujących zastosowań praktycznych nie ma teorii naukowej. Autor nie faworyzuje zresztą zachodniego sposobu myślenia, w jego ujęciu nauka rozwijała się dzięki upodobaniu do kategoryzowania i upraszczania świata. Nisbett zdaje się uważać azjatyckie, holistyczne podejście za doskonalsze pod wieloma względami, a europejczyków z ich pięcioma wiekami gospodarczej i militarnej przewagi za zbyt aroganckich. Wskazuje zresztą słabości i zalety obu sposobów myślenia, ilustrując swoje wnioski szeregiem eksperymentów. Najważniejsze pytanie zostaje na koniec – czy obie wizje świata się utrzymają, dojdzie między nimi do fuzji, czy jeden ostatecznie zwycięży?
Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej?
Richard E. Nisbett
Wydawnictwo Smak Słowa
 

Geografia myślenia...

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.