archirama.pl

Gwiezdne wojny w muzeum

Gwiezdne wojny to nie tylko filmy czy książki opowiadające o wydarzeniach rozgrywających się dawno, dawno temu w odległej galaktyce. To także potężna marka i cały świat przedmiotów i obrazów. Wiele z nich zobaczyć będzie można na wystawie przygotowanej przez MAK

Szturmowcy atakują muzeum współczesnego designu

Szturmowcy pod wodzą Dartha Vadera. Star Wars Celebration 2015

Fot: Brian f. California Desert, USA, Wikimedia Commons

Świat Gwiezdnych Wojen rozwija się już od przeszło trzydziestu lat. W grudniu 2015 premierę ma najnowsza, siódma część filmowej serii. Nic nie wskazuje przy tym, by miała być ostatnia, a są przecież jeszcze filmy spoza głównego wątku (Jak „Przygoda wśród Ewoków”, seriale telewizyjne liczące łącznie setki odcinków, nie mówiąc o amatorskich produkcjach, przeróbkach i parodiach.
Na potrzeby wszystkich tych produkcji powstały niezliczone kostiumy, modele i scenografie, traktowane już w Stanach jako narodowe dziedzictwo. W 2018 roku w Chicago powstać ma The Lucas Museum of Narrative Art (LMNA), z kolekcją „dzieł sztuki George’a Lucasa”.
Choć sam budynek jeszcze nie powstał, kolekcja gromadzona jest od lat. Żeby ją zobaczyć, nie trzeba przekraczać oceanu. Dwieście eksponatów trafiło na wystawę do MAK w Wiedniu, Austriackiego Muzeum Sztuki Stosowanej / Sztuki Współczesnej. Ekspozycja zaczyna się 18 grudnia 2015 i trwa do połowy kwietnia 2016.
Na wystawie znajdą się szkice, kostiumy, modele postaci znanych z filmów, z zielonym Yodą na czele.
Nie to ma być jednak główną atrakcją wystawy. Zwiedzający mają uczestniczyć w rodzaju psychozabawy, badając swoją własną tożsamość przez pryzmat świata jedi i szturmowców. Wędrując przez sale wystawowe, podejmuje się decyzje, a poprzez nie kreuje nową postać. Bohater jest z założenia awatarem zwiedzającego, łączy jego cechy z elementami podsuniętymi przez filmowców – jak projektowanie postaci w grze RPG.

STAR WARS Identities
MAK - Austriackie Muzeum Sztuki Stosowanej
Stubenring 5, 1010 Wiedeń
18 grudnia 2015– 16 kwietnia 2016

Autor: KZ
Zdjęcia: Brian f. California Desert, USA, Wikimedia Commons
Data publikacji: 20.10.2015 14:10

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!