archirama.pl

Ikony architektury współczesnej i największe dzieła malarstwa. Jaka bryła wkradła się do słynnego obrazu?

Włoski ilustrator stworzył serię prac, które łączą architekturę współczesną z dziełami najwybitniejszych światowych malarzy. Warto odwiedzić galerię prac Federico Babiny , ponieważ te grafiki nie tylko zaciekawią i rozbawią, ale również rozruszają Twoje szare komórki. Trzeba się bowiem chwilę zastanowić, aby na ilustracji dostrzec wpływy dwóch postaci – słynnego malarza, oraz stararchitekta XX wieku

Kompozycja Pablo Picasso z Modulorem Le Corbusiera

Kompozycja Pablo Picasso z Modulorem Le Corbusiera

Malarstwo architektury i architektura malarstwa

Architektura współczesna i sztuka  potrafią, jak się okazuje, przedstawiać się wzajemnie. Niejednokrotnie budynki projektowane są według malarskich zasad kompozycji np. złotego podziału. Dzieje się tak ponieważ ten kompozycyjny zestaw reguł - kanon, oddziałuje pozytywnie nie tylko w przypadku patrzenia na obraz, ale również wtedy, gdy uczestniczymy w przeżywaniu przestrzeni.

Dlatego właśnie kompozycje przestrzenne projektuje się często według tych samych zasad, według których tworzone są kompozycje malarskie. Szczególnie daje się to wyczuć przy okazji obecnych tendencji – np. w projektownaiu minimalistycznym. Bywa na przykład tak, że budynek lub aranżacja wnętrz przywodzi na myśl neoplastycystyczny obraz. W naszym otoczeniu widoczna jest również odwrotna relacja architektura- sztuka. Bardzo często spotykamy się np. z geometrycznymi kompozycjami na fotografiiach, które przedstawiają wycięte z obiektów architektonicznych kadry.

Włoski ilustrator Federico Babina postanowił pokazać zależność tych dwóch dziedzin twórczych. Stworzył 25 ilustracji, które przywołują dialog pomiędzy największymi dziełami sztuki, a najbardziej znanymi bryłami architektonicznymi.

Grafiki, które stworzył włoski ilustrator Federico Babina to inspiracja obrazami artystów takich jak Pisacco, Mondrian czy Dali. Wkładem własnym autora było „zaaplikowanie” w te słynne kompozycje brył największych ikon architektury XX wieku.

(...) architektura i sztuka łączą i przeciwstawiają ze sobą różne formy ekspresji. Pokazują, że język estetyczny architektury i sztuki bywa czasami odległy, a czasem bardzo bliski – mówi Federico Babina

Na pierwszy rzut oka możemy rozpoznać twórcę obrazu, gdy jednak przyjrzymy się bliżej dostrzegamy architektoniczne wpływy. Główną ideą projektu było nakłonienie widza do reinterpretacji.

I tak na przykład na obrazie Picassa pojawiają się postacie Le Corbusierowskiego Modulora, geometryczne kompozycje Malevicha przybierają formę budynków Zahy Hadid, natomiast charakterystyczne, kolorowe prostokąty z dzieł Theo van Doesburga stanowią ściany na planie budynku Ludwiga Mies van der Rohe.

 

Milena Glinojecka

Data publikacji: 8.09.2014 12:22

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!