Lifestyle
LIFESTYLE

Iza, jeż i rewitalizacja

  • Komentarze

Kolorowe bryły - części wielkiego jeża projekt Izy Rutkowskiej. Rewitalizacja "miękka"

Iza Rutkowska. Wielki jeż (na zdjęciu - w częściach) zreaalizowany w ramach ESK Wrocław

Fot: izarutkowska.com

Rewitalizacja to nie tylko modernizacje budynków i przebudowy. Wielki Jeż Izy Rutkowskiej zabiera dzieci na wakacje

Z kolorową zabawką na kolonie wyjechać mają dzieci z Trójkąta Bermudzkiego we Wrocławiu, czyli cieszącej się nie najlepszą sławą osiedla Przedmieście Oławskie we Wrocławiu.  Do 20 maja 2016 trwa zbiórka funduszy prowadzona za pośrednictwem portalu crowdfundingowego Polak Potrafi ( https://polakpotrafi.pl/projekt/kolonie-z-jezem?utm_source=index).

Jeż i rewitalizacja

Wakacyjny wyjazd to kontynuacja przedsięwzięcia wymyślonego przez Izę Rutkowską, artystkę zajmującą się działaniami na rzecz przestrzeni publicznej i rewitalizacji. W 2015 roku prowadziła we Wrocławiu cykl wydarzeń, których centrum stał się tytułowy Jeż – wielka, kolorowa zabawka z miękkimi kolcami. Celem było zintegrowanie mieszkańców tak, by w Trójkącie powstała lokalna społeczność. Wejście z współczesną sztuką do „dzielnicy z problemami” nie mogło być łatwe. Dla  Niektórzy mieszkańcy Wrocławia uważali, że pieniądze przeznaczone na wdrożenie projektu można było wydać na nowe piece, parking czy odnowienie podwórka. Jednak zdaniem Izy Rutkowskiej rewitalizacja bez działań społecznych jest niekompletna i ma niewielkie szanse powodzenia. Brak przywiązania do miejsca i poczucia odpowiedzialności za wspólną przestrzeń prowadzi do dewastacji. Na Przedmieściu Oławskim doprowadziło to np. do zniszczenia ławek ustawionych na podwórkach.
Iza Rutkowska zaproponowała mieszkańcom wspólne zabawy i zajęcia adresowane do różnych grup. Zapewne najłatwiej zainteresować najmłodszych. Były jednak także warsztaty, spacery z jeżem, zajęcia kulinarne a także pokazy filmowe. Cykl wydarzeń oficjalnie zakończył się w 2015 roku, ale doczekał się dalszego ciągu. Iza Rutkowska chce sprawić, by dzieci stały się uczestnikami przedsięwzięcia, nie jego przedmiotem. Stąd pomysł „opieki nad jeżem” i wspólnego wyjazdu do Ośrodka Rehabilitacji Jeży w Kłodzku „Jerzy dla jeży”. Założyciel ośrodka od lat ratuje porzucone, osierocone i chore zwierzęta, a gdy wrócą do zdrowia, wypuszcza je na wolność. Zajęcia w ośrodku mają być częścią wakacyjnego programu, ale poza tym kolonie mają być okazją do zabawy. Całe wydarzenie ma zostać udokumentowane.
Iza Rutkowska nie zamierza porzucić Wrocławia. Wraz ze społecznikami ze Stowarzyszenia Napraw Sobie Miasto planuje kolejne wydarzenia na rzecz poprawy miejskiej przestrzeni.przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: izarutkowska.com
Data publikacji: 2.05.2016 12:35
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.