archirama.pl

Iza, jeż i rewitalizacja

Rewitalizacja to nie tylko modernizacje budynków i przebudowy. Wielki Jeż Izy Rutkowskiej zabiera dzieci na wakacje

Kolorowe bryły - części wielkiego jeża projekt Izy Rutkowskiej. Rewitalizacja "miękka"

Iza Rutkowska. Wielki jeż (na zdjęciu - w częściach) zreaalizowany w ramach ESK Wrocław

Fot: izarutkowska.com

Z kolorową zabawką na kolonie wyjechać mają dzieci z Trójkąta Bermudzkiego we Wrocławiu, czyli cieszącej się nie najlepszą sławą osiedla Przedmieście Oławskie we Wrocławiu.  Do 20 maja 2016 trwa zbiórka funduszy prowadzona za pośrednictwem portalu crowdfundingowego Polak Potrafi ( https://polakpotrafi.pl/projekt/kolonie-z-jezem?utm_source=index).

Jeż i rewitalizacja

Wakacyjny wyjazd to kontynuacja przedsięwzięcia wymyślonego przez Izę Rutkowską, artystkę zajmującą się działaniami na rzecz przestrzeni publicznej i rewitalizacji. W 2015 roku prowadziła we Wrocławiu cykl wydarzeń, których centrum stał się tytułowy Jeż – wielka, kolorowa zabawka z miękkimi kolcami. Celem było zintegrowanie mieszkańców tak, by w Trójkącie powstała lokalna społeczność. Wejście z współczesną sztuką do „dzielnicy z problemami” nie mogło być łatwe. Dla  Niektórzy mieszkańcy Wrocławia uważali, że pieniądze przeznaczone na wdrożenie projektu można było wydać na nowe piece, parking czy odnowienie podwórka. Jednak zdaniem Izy Rutkowskiej rewitalizacja bez działań społecznych jest niekompletna i ma niewielkie szanse powodzenia. Brak przywiązania do miejsca i poczucia odpowiedzialności za wspólną przestrzeń prowadzi do dewastacji. Na Przedmieściu Oławskim doprowadziło to np. do zniszczenia ławek ustawionych na podwórkach.
Iza Rutkowska zaproponowała mieszkańcom wspólne zabawy i zajęcia adresowane do różnych grup. Zapewne najłatwiej zainteresować najmłodszych. Były jednak także warsztaty, spacery z jeżem, zajęcia kulinarne a także pokazy filmowe. Cykl wydarzeń oficjalnie zakończył się w 2015 roku, ale doczekał się dalszego ciągu. Iza Rutkowska chce sprawić, by dzieci stały się uczestnikami przedsięwzięcia, nie jego przedmiotem. Stąd pomysł „opieki nad jeżem” i wspólnego wyjazdu do Ośrodka Rehabilitacji Jeży w Kłodzku „Jerzy dla jeży”. Założyciel ośrodka od lat ratuje porzucone, osierocone i chore zwierzęta, a gdy wrócą do zdrowia, wypuszcza je na wolność. Zajęcia w ośrodku mają być częścią wakacyjnego programu, ale poza tym kolonie mają być okazją do zabawy. Całe wydarzenie ma zostać udokumentowane.
Iza Rutkowska nie zamierza porzucić Wrocławia. Wraz ze społecznikami ze Stowarzyszenia Napraw Sobie Miasto planuje kolejne wydarzenia na rzecz poprawy miejskiej przestrzeni.Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: izarutkowska.com
Data publikacji: 2.05.2016 12:35

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!