Lifestyle
LIFESTYLE

Jajo Kolumba, czyli co zrobić z ekranami

 • Komentarze

Ekran akustyczny w Krakowie
Fot: Goodstuff82, Wikimedia Commons

Prawdopodobnie ok. miliarda złotych kosztowały zbędne ekrany akustyczne wybudowane w ostatnich latach w Polsce.  Skoro trzeba z nimi żyć, może przynajmniej mogą wyglądać lepiej? W Krakowie się udaje

W 2014 roku ogłoszony został raport NIK dotyczący ekranów akustycznych. Wnioski, łagodnie mówiąc, nie najlepiej świadczyły o nowych inwestycjach. Normy hałasu bardziej rygorystyczne niż w skądinąd proekologicznych Niemczech w połączeniu z niegospodarnością doprowadziły do wybudowania wielu kilometrów nikomu niepotrzebnych ekranów akustycznych. Najwięcej jest ich przy autostradach, ale i w miastach pojawiło się wiele takich barier. Wiele z nich to tzw. ekrany odbijające, które nie pochłaniają dźwięków, tylko kierują je z powrotem do źródła. Od lat protesty budzi także estetyka tych ścian.

Zielone ściany

Mieszkańcy Krakowa wpadli na pomysł tyleż prosty, co skuteczny. Zamierzają obsadzić miejskie ekrany roślinami. W ten sposób dość szpetne ogrodzenia zmienią się w zielone ściany. Takie przegrody nie tylko będą ładniejsze, ale też mogą lepiej pochłaniać hałas dzięki masie liści i pędów, oczyszczać powietrze, nawet służyć jako schronienie dla drobnych zwierząt. Pomysł narodził się dzięki lokalnej inicjatywie Wysadzamy Ekrany (profil na Fasebooku >>), a jego wykonawcą jest Zarząd Zieleni Miejskiej. W pierwszym etapie pracownicy razem z mieszkańcami obsadzić mają kilkusetmetrowy odcinek drogi na Ruczaju w krakowskiej dzielnicy Dębniki.
Miasto chce włączyć w akcję prywatnych inwestorów. Jeśli pomysł chwyci i władze firm uznają go za dobrą promocję, efekty mogą być widoczne już wkrótce.
Wśród roślin wybranych do obsadzania ekranów jest popularny winobluszcz. Roślina sama w sobie może niezbyt piękna, ale za to szybko przyrastająca i wytrzymała. Ta ostatnia cecha jest niezmiernie ważna w ekstremalnie trudnym środowisku, jakim jest pas przy drodze. Rozgrzany asfalt, spaliny i ograniczony dostęp do wody nie sprzyjają roślinom, ale głównym problemem jest sól. Wprawdzie kilka ostatnich zim było wyjątkowo łagodnych i drogowcy nie przesolili – ale i tak niewiele gatunków radzi sobie na tak zanieczyszczonej glebie.

Pozostaje mieć nadzieję, że krakowska inicjatywa zadziała i znajdzie naśladownictwo także w innych miastach. Ekranów nie brakuje.

Więcej informacji na profilu Wyburzamy Ekrany oraz na łamach krakowskiej Gazety Wyborczej.

przeczytaj rowniez
 • Ekologiczne ekrany akustyczne z ochronią mieszkańców przed hałasem
  Ekologiczne ekrany akustyczne z ochronią mieszkańców przed hałasem

  Przygotowana przez pracownię BREAD Studio koncepcja ekologicznych ekranów akustycznych to niezwykłe połączenie natury i inżynierii transportowej. Tunele obrośnięte pnączami mają nie tylko uatrakcyjnić przestrzeń przeciętą drogami, ale też uchronić mieszkańców przed negatywnymi skutkami takiego sąsiedztwa.         więcej

Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Goodstuff82, Wikimedia Commons
Data publikacji: 14.01.2016 16:05
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.