archirama.pl

Jajo Kolumba, czyli co zrobić z ekranami

Prawdopodobnie ok. miliarda złotych kosztowały zbędne ekrany akustyczne wybudowane w ostatnich latach w Polsce.  Skoro trzeba z nimi żyć, może przynajmniej mogą wyglądać lepiej? W Krakowie się udaje

Ekran akustyczny w Krakowie
Fot: Goodstuff82, Wikimedia Commons

W 2014 roku ogłoszony został raport NIK dotyczący ekranów akustycznych. Wnioski, łagodnie mówiąc, nie najlepiej świadczyły o nowych inwestycjach. Normy hałasu bardziej rygorystyczne niż w skądinąd proekologicznych Niemczech w połączeniu z niegospodarnością doprowadziły do wybudowania wielu kilometrów nikomu niepotrzebnych ekranów akustycznych. Najwięcej jest ich przy autostradach, ale i w miastach pojawiło się wiele takich barier. Wiele z nich to tzw. ekrany odbijające, które nie pochłaniają dźwięków, tylko kierują je z powrotem do źródła. Od lat protesty budzi także estetyka tych ścian.

Zielone ściany

Mieszkańcy Krakowa wpadli na pomysł tyleż prosty, co skuteczny. Zamierzają obsadzić miejskie ekrany roślinami. W ten sposób dość szpetne ogrodzenia zmienią się w zielone ściany. Takie przegrody nie tylko będą ładniejsze, ale też mogą lepiej pochłaniać hałas dzięki masie liści i pędów, oczyszczać powietrze, nawet służyć jako schronienie dla drobnych zwierząt. Pomysł narodził się dzięki lokalnej inicjatywie Wysadzamy Ekrany (profil na Fasebooku >>), a jego wykonawcą jest Zarząd Zieleni Miejskiej. W pierwszym etapie pracownicy razem z mieszkańcami obsadzić mają kilkusetmetrowy odcinek drogi na Ruczaju w krakowskiej dzielnicy Dębniki.
Miasto chce włączyć w akcję prywatnych inwestorów. Jeśli pomysł chwyci i władze firm uznają go za dobrą promocję, efekty mogą być widoczne już wkrótce.
Wśród roślin wybranych do obsadzania ekranów jest popularny winobluszcz. Roślina sama w sobie może niezbyt piękna, ale za to szybko przyrastająca i wytrzymała. Ta ostatnia cecha jest niezmiernie ważna w ekstremalnie trudnym środowisku, jakim jest pas przy drodze. Rozgrzany asfalt, spaliny i ograniczony dostęp do wody nie sprzyjają roślinom, ale głównym problemem jest sól. Wprawdzie kilka ostatnich zim było wyjątkowo łagodnych i drogowcy nie przesolili – ale i tak niewiele gatunków radzi sobie na tak zanieczyszczonej glebie.

Pozostaje mieć nadzieję, że krakowska inicjatywa zadziała i znajdzie naśladownictwo także w innych miastach. Ekranów nie brakuje.

Więcej informacji na profilu Wyburzamy Ekrany oraz na łamach krakowskiej Gazety Wyborczej.

Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Goodstuff82, Wikimedia Commons
Data publikacji: 14.01.2016 16:05

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!