Lifestyle
LIFESTYLE

Kanonizacja papieża Jana Pawła II: pomniki nowego świętego

  • Komentarze

Bryła pomnika papieża Jana Pawła II, Sewilla

Bryła pomnika papieża Jana Pawła II, Sewilla 2014. Fot. CarlosVdeHabsburgo, Wikimedia Commons

Fot: CarlosVdeHabsburgo

Już wkrótce kanonizacja papieża Jana Pawła II – jakimi bryłami upamiętniono jedynego polskiego papieża? Jan Paweł II nie miał szczęścia do pomników. Nie chciał, by je budowano, tymczasem w Polsce i poza nią powstały niezwykle liczne i niezwykle brzydkie monumenty...

Pomniki papieża Jana Pawła II


Ile ich jest? Chyba nikt nie jest w stanie określić dokładnie liczby. Liczba tablic, krzyży, dębów jubileuszowych itd. To na pewno kilka tysięcy. Mówi się o 700 – 900 pomnikach, od miniaturowych figurek (Częstochowa, II Aleja – 20 cm) po gigantyczne monumenty (Czestochowa, Park Miniatur, 14 metrów). Niektóre bryły są wykonane z tradycyjnych materiałów rzeźbiarskich, głównie z brązu, czasem z kamienia. Dużo częściej jednak parafie czy prywatni donatorzy starają się ograniczyć koszt budowy pomnika, wybierając tanie tworzywa, skorupy z kompozytów (włókno szklane i żywice), beton czy sztuczny kamień. Klasa artystyczna tych posągów niestety zwykle odpowiada jakości materiału.
Co najsmutniejsze, pomniki budowane są wbrew woli samego papieża, który  prosił o upamiętnienie go prze pomoc udzielaną potrzebującym. Protesty architektów, urbanistów czy artystów także niewiele dają.
To sytuacja trudna zwłaszcza dla tych katolików, którzy szanują papieża, a jednocześnie zwracają uwagę na jakość przestrzeni publicznej.
Na temat pomników Jana Pawła II pisano nie raz. Zainteresowanym tematem polecam przede wszystkim teksty Kazimierza Ożoga, badającego ten fenomen od lat; np.: Kazimierz S. Ożóg, Jan Paweł II w rzeźbie pomnikowej po 2005 roku. Próba diagnozy zjawiska, „Rzeźba Polska” t. XIII: Rzeźba w Polsce (1945-2008) pod redakcją Katarzyny Chrudzimskiej-Uhery i Bartłomieja Gutowskiego.

Kanopnizacja papieża Jana Pawła II


Kwiecień 2014 to miesiąc kanonizacji pochodzącego z Polski papieża. Czy nowy święty zostanie upamiętniony kolejnymi pomnikami? A może znacie udane przykłady upamiętnienia Jana Pawła II?


do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.