archirama.pl

Niewinni czarodzieje - festiwal popkultury lat 70. w Warszawie

Szósta edycja festiwalu Niewinni Czarodzieje dotyczyć będzie klimatu Warszawy lat 70., kiedy popkultura nieśmiało wkraczała pod strzechy szarego miasta. Warszawa przełomu epok Gomułki i Gierka – to zaprezentuje festiwal Niewinni Czarodzieje

Niewinni Czarodzieje

Festiwal Niewinni Czarodzieje już trwa!

Fot: materiały prasowe

Dancing na barce

Patronami poprzednich edycji festiwalu Niewinni czarodzieje byli Leopold Tyrmand, Krzysztof Komeda, Roman Polański. W tym roku tematami przewodnimi będzie twórczość Janusza Morgensterna oraz Janusza Głowackiego. Zobaczymy Warszawę z pogranicza dwóch epok – Władysława Gomułki i Edwarda Gierka.

Filmy „Jowita”, „Do widzenia do jutra”, „Trzeba zabić te miłość” będziemy mogli zobaczyć w sobotę o godz. 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego. Z Janusem Głowackim uczestnicy festwialu będą mogli się spotkać w piątek o 18 również w muzeum.

Świetnie zapowiada się cykliczna już impreza dancingowa. W tym roku na tańcach możemy się spotkać na barkach przy moście Śląsko – Dąbrowskim. Zagra tam Tymon Tymański z zespołem Polish Yass Ensemble, zaproszenia do odebrania w kasie Muzeum Powstania.

Problemy inżyniera Karwowskiego

Miłośników architektury organizatorzy zapraszają na odnowiony Dworzec Centralny. Tu w niedzielę, Jarosław Trybuś opowie o budownictwie wspomnianego okresu, kiedy powstawała Trasa Łazienkowska, dzielnica Ursynów, odbudowywano Zamek Królewski, projektowano metro. Był to ostatni moment tylu inwestycji przed krachem lat 80. Trybuś przywoła filmy i seriale w których widać wspomnianą architekturę. W Cafe Poczekalnia pokaże z jakimi problemami borykał się inżynier Karwowski.

Osiecka w fotoplastikonie

W fotoplastikonie natomiast już trwa wystawa fotografii Jana Borkowskiego Agnieszki Osieckiej. Na wernisażu, który otwierał festiwal,w środę, posłuchać mogliśmy Tomasza Steńczyka, laureata XIV Konkursu Pamiętajmy o Osieckiej. Zobaczymy słynną warszawiankę w fotosach na Saskiej Kępie gdzie mieszkała, w Łazienkach czy w Wawrze. Festiwal trwa tylko pięć dni, dlatego trzeba się spieszyć i koniecznie wybrać na jedną z imprez. Wystawa Osieckiej potrwa nieco dłużej, bo do 12 listopada.

Więcej na www.niewinniczarodzieje.pl

Autor: Marta Żylska
Zdjęcia: Marta Żylska, materiały prasowe
Data publikacji: 4.11.2011 14:22

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!