archirama.pl

Lustrzana bryła, lustrzana ścieżka. Przestrzeń publiczna w Chinach

Lustrzana bryła zaprojektowana przez Bena van Berkel / UNStudio ma być komentarzem do rosnącej w Chinach kultury konsumpcji. Sztuka przed centrum handlowym?

Lustrzana bryła projektu Bena van Berkel / UNStudio

Lustrzana bryła projektu Bena van Berkel / UNStudio przed centrum handlowym w Chinach

Fot: © Seth Powers

Instalacja zaprojektowana przez UNStudio to lustrzany pas, biegnący wzdłuż Madang Road. Na odcinku 30 metrów bryła zwija się, pionowa ściana staje się poziomem. Lustrzana powierzchnia bryły odbija postaci przechodniów, zniekształca je i zmienia we wciąż nowych kadrach. Na końcach korytarza duże lustra zwielokratniają te odbicia. Według projektantów, lustrzany korytarz jest rodzajem wybiegu. Jako narzędzie zmieniające percepcję, pozwala przechodniowi zaistnieć w przestrzeni miasta, zwrócić na siebie uwagę, ale w sposób, który zaskakuje jego samego i widzów.

Ben van Berkel podkreśla, że instalacja odnosi się do tematu konsumpcji. Nie tylko kapitalistycznej konsumpcji przedmiotu, ale też obrazów i wyobrażeń.
Czy użytkownicy centrum handlowego, do którego prowadzi instalacja, zastanawiają się nad jej znaczeniem? Wątpię. Przedmiot jest na tyle efektowny, że większość przechodniów wydaje się go traktować jako rodzaj zabawki, wielkiego kalejdoskopu, dzięki któremu można zrobić sobie zabawne zdjęcie.

(fot. © Seth Powers)

Zdjęcia: © Seth Powers, UNStudio ©
Data publikacji: 22.04.2014 09:20

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!