archirama.pl

Małe domy, mały album. Małe jest piękne

Domki na drzewach, kapsuły mieszkalne, a także bardziej konwencjonalne małe domy przedstawia album Mini Homes wydawnictwa Könemann

Mały dom, małe mieszkanie, mały album

Mini Homes, Könemann, 2015

Fot: materiały prasowe www.jacobsony.pl


Mini homes

W jednym tomie sąsiadują ze sobą projekty bardzo różne, od budynku high-tech z systemami inteligentnego sterowania, przez białe modernistyczne bryły, po drewniane konstrukcje w stylu „zrób to sam”. Łączy je właściwie tylko jedno, niewielki rozmiar. Redaktorzy publikacji przy doborze kierowali się przede wszystkim wymiarami bryły, one też okazały się decydujące w uporządkowaniu materiału. Na z górą pięciuset stronach autorzy przedstawili około sześćdziesięciu realizacji, grupując je w czterech działach, od najmniejszych do najbardziej pokaźnych. Zgodnie z zasadą jeden obraz wart tysiąc słów, budynki przedstawiono przede wszystkim fotografiami. Bryła widziana z różnych perspektyw, wnętrze, szczegóły wyposażenia, a zwłaszcza rozwiązania umożliwiające życie na małej powierzchni, wszystko to przedstawiono z troską o jak największą wartość informacyjną. Przekroje i rzuty uzupełniają ten przekaz. Słowny komentarz został ograniczony do minimum, czyli nazwy budynku i pracowni oraz raptem dwóch-trzech zdań komentarza. Ten ostatni powtarza się w kilku wersjach językowych, ze względu na oszczędność miejsca wydrukowany został tak małym stopniem czcionki, że wielu czytelników będzie musiało wytężyć wzrok.

O architekturze współczesnej inaczej

Większość albumów prezentujących współczesną architekturę to publikacje słusznych rozmiarów, z efektownymi fotografiami zajmującymi całą stronę. Świetnie prezentują się na stoliku, trochę trudniej zmieścić je na niskiej półce, źle się z nimi podróżuje. Poręczne tomy wydawane przez Könemanna zaprojektowane zostały inaczej. Zmieszczą się na półce nawet w najbardziej małym domu, a równie dobrze pasują do teczki architekta – choć solidnie ją obciążają, ze względu na twardą oprawę i kredowy papier. Na spotkaniu z klientem mogą pomóc w poznaniu upodobań inwestora, ułatwiając rozmowę i projektowanie. Taką funkcję książki wskazują sami autorzy:
Każdy projekt przedstawiony w tej książce jest źródłem inspiracji dla tych, którzy starają się jak najlepiej wykorzystać ograniczoną przestrzeń mieszkania czy niewielką powierzchnię działki, a także dla osób dysponujących skromnym budżetem, ale nie rezygnujących z marzenia o posiadaniu „szytego na miarę” domu.

W rzeczywistości niektóre architektoniczne bryły są zbyt indywidualne, by doczekały się naśladownictwa. Drewniana kostka projektu Sou Fujimoto Architects, w której całe wyposażenie składa się z wyrastających ze ściany belek to udany architektoniczny eksperyment, trudno ją jednak uznać za wygodne miejsce do życia. Za to zaadaptowana kamienna wieża nad jeziorem Maggiore (70 mkw, projekt: Wespi & De Meuron Architekten), 2PartsHouse (Black Kosloff Knott Architects) czy dom w Motoazabu (projekt: Mutsue Hayakusa, Cell Space Architects) to praktyczne wzorce. Wśród kilkudziesięciu prac znalazła się także realizacja z Polski, Softbox Apartment (Jakub Szczęsny, Małgorzata Kuciewicz, Centrala).   


Mini homes
Wydawnictwo Könemann GmbH
504 strony
wymiary: 180x180 mm
okładka twarda
Język wydania: angielski, niemiecki, francuski, holederski, włoski, hiszpański
Rok wydania: 2015
Książkę do recenzji udostępnił polski dystrybutor, firma Jacobsony

Mini Homes, Könemann, 2015

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: materiały prasowe www.jacobsony.pl
Data publikacji: 24.06.2016 16:42

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!