Lifestyle
LIFESTYLE

Małe mieszkanie na start

 • Komentarze

Kawalerka - mieszkanie treningowe w budynku przy ul. Brechta na Pradze w Warszawie

Wnętrze jednej z kawalerek - mieszkań treningowych na warszawskiej Pradze. Na ścianie surowa cegła i gładkie tynki. Projekt - pracownia architektoniczna FAAB Architektura

Fot: Fundacja Habitat for Humanity, materiały prasowe
 • Kawalerka - mieszkanie treningowe w budynku przy ul. Brechta na Pradze w Warszawie
 • Kawalerka mieszkanie treningowe, Warszawa Praga
 • Miniaturowy "loft" na strychu, czyli mieszkanie treningowe dla wychowanków ośrodka w Aninie
 • Kawalerka z aneksem kuchennym na strychu kamienicy
 • Mała łazienka i toaleta w mieszkaniu treningowym projektu FAAB Architektura

Warszawska pracownia architektoniczna FAAB zaprojektowała siedem kawalerek - mieszkań treningowych w warszawskiej kamienicy na Pradze. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się we wrześniu

Małe mieszkanie, duża zmiana

Niewielkie kawalerki na najwyższej kondygnacji jednej z kamienic na warszawskiej Pradze to mieszkania treningowe, czyli specjalne lokale służące osobom opuszczającym młodzieżowy ośrodek wychowawczy. Będzie w nich można mieszkać przez maksymalnie dwa lata – to czas na skończenie szkoły czy znalezienie pracy. Przedsięwzięcie przeprowadziła fundacja Habitat for Humanity, a w brali w nim udział przyszli mieszkańcy, wolontariusze z Polski i zagranicy i darczyńcy.

Projekt architektoniczny

Zaczęło się od poszukiwania miejsca. Pracownicy fundacji nie chcieli odrębnego budynku na odległych przedmieściach, mieszkania treningowe mają uczyć m.in. funkcjonowania w lokalnej społeczności. Starania o przyznanie lokalu miejskiego nie przyniosły efektów, ostatecznie fundacja kupiła obszerny strych w jednej z kamienic na Pradze. W prace włączyli się architekci z pracowni FAAB Architektura Adam Białobrzeski / Adam Figurski. Pomieszczenie, w którym mieli umieścić sześć małych mieszkań – ostatecznie ich liczba wzrosła o jedno – miało 180 mkw, było ciemne i niedostosowane do celów mieszkaniowych. Strych początkowo wykorzystywano jako suszarnię, ale w ostatnich latach mało kto do niego zaglądał.
W trakcie adaptacji suszarnię podzielono na kawalerki. Są różnych rozmiarów, każde jest niezależnym mieszkaniem z aneksem kuchennym, toaletą i łazienką. Wyposażenie jest proste i funkcjonalnie rozmieszczone. Ograniczono je do minimum ze względu na niewielką przestrzeń. We wnętrzu dominuje biel, optycznie powiększająca pomieszczenie. Barwnymi akcentami są drzwi prowadzące do pomieszczeń. W przyszłości będzie pewnie bardziej kolorowo. Artyści z grupy Xolor mają namalować na ścianach murale; na razie wiadomo, że łączyć je będzie temat „zmiany”. Pokoje są jasne dzięki nowym oknom. Zmiana wymagała zgody konserwatora, bo budynek podlega ochronie.

Mieszkania treningowe – jak to działa

Mieszkania służyć mają wychowankom Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów w Aninie. Pierwsi mieszkańcy odebrali już klucze, do kawalerek wprowadzą się we wrześniu. Mieszkania nie będą darmowe, ale znacznie tańsze niż lokale z wolnego rynku. Lokatorzy mają pokrywać opłaty eksploatacyjne. Z siedmiu kawalerek sześć przeznaczonych jest na mieszkania treningowe. W siódmym mieszkać ma opiekun-wychowawca pomagający w rozpoczęciu samodzielnego życia. Każda kawalerka ma tylko jednego mieszkańca. Takie rozwiązanie ma uczyć odpowiedzialności, gospodarowania funduszami. W mieszkaniach dzielonych trudniej podzielić obowiązki. Realizujemy ten projekt, ponieważ wiemy, że pobyt w mieszkaniu treningowym jest dla młodzieży z ośrodków wychowawczych brakującym pomostem pomiędzy życiem w instytucji a wzięciem pełnej odpowiedzialności za dorosłe życie” – tłumaczy Magdalena Ruszkowska-Cieślak, dyrektorka ds. programowych Fundacji Habitat for Humanity Poland. Przeprowadzka do mieszkań na Pradze poprzedzona była kursami przygotowawczymi dotyczącymi m.in. oszczędzania energii, a także pracami w ośrodku wychowawczym.  
Adaptacja strychu to także korzyść dla wspólnoty. Zamiast niepotrzebnego strychu są dodatkowe mieszkania – sprzedaż lokalu dała fundusze na remont. Fundacja odnowiła klatkę schodową, a ocieplenie stropu zmniejszy nieco wydatki na ogrzewanie. 

Plany na przyszłość

Wybudowane przez fundację Habitat for Humanity mieszkania mają pomagać w rozpoczęciu niezależnego życia. Młodzi ludzie wychodząc spod opieki ośrodków wychowawczych często nie mają wielu możliwości. Wielu z nich nie ma dokąd pójść, grozi im bezdomność. Przez rok lub dwa, czyli czas użytkowania mieszkania treningowego mogą skończyć szkołę albo znaleźć pracę. Kawalerki w praskiej kamienicy traktowane są jako program pilotażowy. Fundacja Habitat for Humanity Poland planuje rozwijanie projektu na większą skalę i z liczniejszym gronem partnerów.

przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Fundacja Habitat for Humanity, materiały prasowe
Data publikacji: 18.07.2016 12:06
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.