archirama.pl

Małe mieszkanie na start

Warszawska pracownia architektoniczna FAAB zaprojektowała siedem kawalerek - mieszkań treningowych w warszawskiej kamienicy na Pradze. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się we wrześniu

Kawalerka - mieszkanie treningowe w budynku przy ul. Brechta na Pradze w Warszawie

Wnętrze jednej z kawalerek - mieszkań treningowych na warszawskiej Pradze. Na ścianie surowa cegła i gładkie tynki. Projekt - pracownia architektoniczna FAAB Architektura

Fot: Fundacja Habitat for Humanity, materiały prasowe

Małe mieszkanie, duża zmiana

Niewielkie kawalerki na najwyższej kondygnacji jednej z kamienic na warszawskiej Pradze to mieszkania treningowe, czyli specjalne lokale służące osobom opuszczającym młodzieżowy ośrodek wychowawczy. Będzie w nich można mieszkać przez maksymalnie dwa lata – to czas na skończenie szkoły czy znalezienie pracy. Przedsięwzięcie przeprowadziła fundacja Habitat for Humanity, a w brali w nim udział przyszli mieszkańcy, wolontariusze z Polski i zagranicy i darczyńcy.

Projekt architektoniczny

Zaczęło się od poszukiwania miejsca. Pracownicy fundacji nie chcieli odrębnego budynku na odległych przedmieściach, mieszkania treningowe mają uczyć m.in. funkcjonowania w lokalnej społeczności. Starania o przyznanie lokalu miejskiego nie przyniosły efektów, ostatecznie fundacja kupiła obszerny strych w jednej z kamienic na Pradze. W prace włączyli się architekci z pracowni FAAB Architektura Adam Białobrzeski / Adam Figurski. Pomieszczenie, w którym mieli umieścić sześć małych mieszkań – ostatecznie ich liczba wzrosła o jedno – miało 180 mkw, było ciemne i niedostosowane do celów mieszkaniowych. Strych początkowo wykorzystywano jako suszarnię, ale w ostatnich latach mało kto do niego zaglądał.
W trakcie adaptacji suszarnię podzielono na kawalerki. Są różnych rozmiarów, każde jest niezależnym mieszkaniem z aneksem kuchennym, toaletą i łazienką. Wyposażenie jest proste i funkcjonalnie rozmieszczone. Ograniczono je do minimum ze względu na niewielką przestrzeń. We wnętrzu dominuje biel, optycznie powiększająca pomieszczenie. Barwnymi akcentami są drzwi prowadzące do pomieszczeń. W przyszłości będzie pewnie bardziej kolorowo. Artyści z grupy Xolor mają namalować na ścianach murale; na razie wiadomo, że łączyć je będzie temat „zmiany”. Pokoje są jasne dzięki nowym oknom. Zmiana wymagała zgody konserwatora, bo budynek podlega ochronie.

Mieszkania treningowe – jak to działa

Mieszkania służyć mają wychowankom Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów w Aninie. Pierwsi mieszkańcy odebrali już klucze, do kawalerek wprowadzą się we wrześniu. Mieszkania nie będą darmowe, ale znacznie tańsze niż lokale z wolnego rynku. Lokatorzy mają pokrywać opłaty eksploatacyjne. Z siedmiu kawalerek sześć przeznaczonych jest na mieszkania treningowe. W siódmym mieszkać ma opiekun-wychowawca pomagający w rozpoczęciu samodzielnego życia. Każda kawalerka ma tylko jednego mieszkańca. Takie rozwiązanie ma uczyć odpowiedzialności, gospodarowania funduszami. W mieszkaniach dzielonych trudniej podzielić obowiązki. Realizujemy ten projekt, ponieważ wiemy, że pobyt w mieszkaniu treningowym jest dla młodzieży z ośrodków wychowawczych brakującym pomostem pomiędzy życiem w instytucji a wzięciem pełnej odpowiedzialności za dorosłe życie” – tłumaczy Magdalena Ruszkowska-Cieślak, dyrektorka ds. programowych Fundacji Habitat for Humanity Poland. Przeprowadzka do mieszkań na Pradze poprzedzona była kursami przygotowawczymi dotyczącymi m.in. oszczędzania energii, a także pracami w ośrodku wychowawczym.  
Adaptacja strychu to także korzyść dla wspólnoty. Zamiast niepotrzebnego strychu są dodatkowe mieszkania – sprzedaż lokalu dała fundusze na remont. Fundacja odnowiła klatkę schodową, a ocieplenie stropu zmniejszy nieco wydatki na ogrzewanie. 

Plany na przyszłość

Wybudowane przez fundację Habitat for Humanity mieszkania mają pomagać w rozpoczęciu niezależnego życia. Młodzi ludzie wychodząc spod opieki ośrodków wychowawczych często nie mają wielu możliwości. Wielu z nich nie ma dokąd pójść, grozi im bezdomność. Przez rok lub dwa, czyli czas użytkowania mieszkania treningowego mogą skończyć szkołę albo znaleźć pracę. Kawalerki w praskiej kamienicy traktowane są jako program pilotażowy. Fundacja Habitat for Humanity Poland planuje rozwijanie projektu na większą skalę i z liczniejszym gronem partnerów.

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Fundacja Habitat for Humanity, materiały prasowe
Data publikacji: 18.07.2016 12:06

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!