archirama.pl

Małe wnętrza. Mieszkanie w 2020 roku będzie miało średnio 40 metrów kwadratowych?

Wrocławski deweloper na początku 2013 roku odda budynek nazwany przez siebie mikroapartamentowcem. Lokale bedą miały wyjątkowo małe wnętrza. Najbardziej mikroskopijny - zaledwie 11,34 metrów kwadratowych powierzchni. Wrocław nie jest jednak wyjątkiem. Eksperci oceniają, że zmniejszająca się stale powierzchnia oferowanych mieszkań jest już trendem.

Architektura wnętrz

Niewielki metraż sprawia, że nie jest to oferta dla domatorów. Proteza kuchni i wspólna pralnia to rozwiązania, które mogą się jednak podobać młodym ludziom, żyjącym szybko, takim, którym mieszkanie służy bardziej jako sypialnia.

Fot: starter.net.pl

Analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com Jarosław Jędrzyński w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” przyznaje, że od czterech lat mamy w Polsce do czynienia z systematycznym kurczeniem się powierzchni nowo powstających mieszkań, potocznie zwanym "kompresją mieszkaniową" albo "trendem kompaktowym". Kurczenie się mieszkań wynika z coraz mniejszych możliwości finansowych polskich rodzin.

40 metrów do 2020 roku

- Niestety "kompaktowa moda" nie jest może jedynym, ale na pewno najskuteczniejszym dziś sposobem zwalczania niskiej dostępności cenowej mieszkań, głównego utrapienia rodzimego rynku nieruchomości – ubolewa w rozmowie z „Gazetą” Jędrzyński.

Z raportów Głównego Urzędu Statystycznego od 2008 r. powierzchnia użytkowa nowych mieszkań maleje każdego roku średnio o prawie 2,5 m kw. Obecnie wynosi poniżej 60 m kwadratowych. - Trudno oczywiście przewidzieć, jak długo utrzyma się ta tendencja oraz jakie będą jej parametry w kolejnych latach. Nietrudno bowiem policzyć, że przy utrzymaniu dzisiejszego tempa zmian już pod koniec obecnej dekady średnia powierzchnia lokali budowanych przez deweloperów powinna spaść poniżej 40 metrów - mówi w rozmowie z „Gazetą” analityk portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj o aranżacji małych mieszkań

Jednak czy Polacy faktycznie będą chcieli kupować coraz mniejsze mieszkania. Analitycy z uwagą przyglądają się inwestycji we Wrocławiu. Dolnośląskie Inwestycje kończą właśnie I etap swojego projektu pod nazwą Starter. W wyremontowanym budynku po dawnym Hotelu Asystent oferują 170 mieszkań o powierzchni od 11,34 do ponad 27 metrów kwadratowych.

Inwestycja mieści się u zbiegu ulic Plac Grunwaldzki i Wybrzeże Ludwika Pasteura 18.

Czytaj więcej na wyborcza.biz

Autor: mjc
Zdjęcia: starter.net.pl
Data publikacji: 26.11.2012 10:14

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!