archirama.pl

Mały dom w ogrodzie. Dla pszczoły i ryjówki

Hotele dla owadów stały się ostatnio modne, ale małe domy w ogrodzie albo na dachu altany mogą służyć także innym lokatorom

Mały dom w ogrodzie, czyli nie tylko hotele dla owadów

markus Gastl, Domki dla zwierząt w ogrodzie...

Fot: Multico Oficyna Wydawnicza, materiały prasowe

Po co owadom hotel?

Od końca XX wieku liczba owadów zapylających spada, znikają gatunki dzikie, wymierają pszczele roje. To problem nie tylko dla pszczelarzy. Brak zapylaczy oznacza gorsze zbiory i kłopoty w rolnictwie, zmianę zauważą też działkowcy. Przyczyny wymierania nie są znane, jedna z przyczyn jest na pewno niszczenie naturalnych siedlisk. Kilka lat temu zaczęła się moda na budowę hoteli dla dzikich owadów, czyli miejsc w których mogą przetrwać zimę albo się rozmnażać. Małe domki wypełnione pociętymi łodygami trzciny, gliną albo patykami okazały się przy tym niebanalną ozdobą ogrodów. Przełomem była najsłynniejsza wystawa ogrodnicza na świecie, Chelsea Flower Show w Wielkiej Brytanii. W 2011 roku jedną z atrakcji tej imprezy był zbudowany z udziałem dzieci hotel dla owadów, a właściwie dziewięciometrowa wieża. Mniejsze konstrukcje można było zobaczyć także u wielu wystawców. Biorąc pod uwagę, że cała impreza relacjonowana jest przez kolejne dni w telewizji, a komentarze i opisy ukazują się w setkach gazet, blogów i serwisów internetowych, trudno przecenić wpływ Flower Show na brytyjskie ogrody. Malowniczymi domkami zainteresowali się także ogrodnicy z innych krajów.
Tymczasem okazało się, że na działkę czy do ogrodu przyciągnąć można także innych lokatorów, czasem dość egzotycznych.

Małe domy dla zwierząt

Markus Gastl, ogrodnik i majsterkowicz proponuje 29 modeli domków dla różnych zwierząt, od biedronek, przez motyle i nietoperze po wiewiórki. Niektóre z nich drewniane skrzynki, dostosowane do zróżnicowanych potrzeb przyszłych mieszkańców wielkością, kształtem i usytuowaniem wejścia, np. dla nietoperzy budka powinna być płaska, z wąską szczeliną wlotową od dołu. Co ważne, autor radzi gdzie można ulokować skrzynkę. Odpowiednia wysokość, orientacja według stron świata i nasłonecznienie mogą zdecydować o tym, czy dom zostanie zamieszkany. Dużą pomocą dla majsterkowiczów są zwymiarowane rysunki, ułatwiające budowę.
Poza drewnianymi skrzynkami kojarzącymi się z twórczością Adama Słodowego są też mniej oczywiste domki; stosy kamieni, meble z palet, filcowe tunele. Niektóre pomysły mogą się spodobać lubiącym recykling działkowcom, inni nie zdecydują się nigdy na powieszenie starej szafki kuchennej w swoim wypielęgnowanym ogródku. Ale opcji do wyboru jest sporo, od wyrafinowanych po bardzo proste. Autor dorzuca też garść porad na temat takiego urządzenia ogrodu, by zapewniał drobnym zwierzętom pożywienie. Niektóre pomysły sprawdza się nawet w przypadku osób które nie mają ogrodu, wystarczy balkon, szeroki parapet czy choćby kawałek ściany koło okna.Domki dla zwierząt w ogrodzie. 29 modeli do samodzielnego wykonania
Markus Gastl
94 strony
Multico Oficyna Wydawnicza
Warszawa 2016

markus Gastl, Domki dla zwierząt w ogrodzie...

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Multico Oficyna Wydawnicza, materiały prasowe
Data publikacji: 30.06.2016 10:07

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!