Lifestyle
LIFESTYLE

Mały ogród na balkonie. Wszystko się zmieści

  • Komentarze

Bryła White Tree projektu stararchitekta Sou Fujimoto. Tarasy i balkony rozchodzą się promieniście

Bryła White Tree projektu stararchitekta Sou Fujimoto. Tarasy i balkony rozchodzą się promieniście

Co można zrobić z małym ogrodem? Wszystko! Przyda się pomysłowość i trochę pracy

Mały i bardzo mały ogród

Właściciele domów na wsi często dysponują dużymi działkami i mogą sobie pozwolić na dowolne urządzenie ogrodu. W dużym mieście jest trudniej, ale atrakcyjną zieloną przestrzeń można urządzić nawet na tarasie. Najważniejszy jest plan. Ostatnio modne są ogrody użytkowe, warzywno-owocowe, ale możliwości jest więcej:  ogród zapachowy; minimalistyczny; „bezobsługowy”, zielony parawan albo ściana.

Owoce na balkonie

Niektóre rośliny owocowe można z powodzeniem uprawiać na balkonie, jeśli tylko zapewni się roślinom regularne podlewanie i nawożenie. Czasem lokalizacja na wysokim piętrze jest nawet lepsza niż na poziomie gruntu, odpada zagrożenie wiosennymi przymrozkami, balkony od strony południowej i wschodniej są dobrze doświetlone i ciepłe. W takiej tarasowej uprawie świetnie sprawdzają się pomidory, zwłaszcza odmiany drobnoowocowe, z powodzeniem można prowadzić także uprawę różnych odmian ziół. Dzięki temu świeże przyprawy są przez cały czas dostępne na wyciągnięcie ręki. Inne łatwe w uprawie rośliny to wszelkiego rodzaju sałaty, a także buraki liściowe i pnące fasole. Trudniejsza jest uprawa żarłocznych roślin dyniowatych. Przy odpowiedniej opiece można się pokusić nawet o uprawę niektórych krzewów owocowych, w tym egzotycznych. Najlepiej sprawdzają się w tej roli figowce. Niektóre odmiany, jak Brown Turkey czy Ronde de Bordeaux, mogą dać w balkonowej uprawie kilkadziesiąt owoców z jednego krzaka. Bardzo malowniczo prezentują się cytrusy, ale kolumnowe odmiany jabłoni i śliw również. W przypadku roślin wieloletnich nie obędzie się jednak bez chłodnej piwnicy czy innego pomieszczenia w którym rośliny mogłyby przetrwać zimowe mrozy.

Zielone ściany

Tarasy traktowane są zwykle jako wygodne miejsce do odpoczynku, ale wielu ich użytkowników w dużych miastach narzeka na brak prywatności. Jednym ze sposobów osłonięcia się przed spojrzeniami sąsiadów jest obsadzenie obrzeży wysokimi roślinami. W roli żywego parawanu dobrze sprawdzają się różne odmiany szybko rosnących i efektownych bambusów. Alternatywą są pnącza, od kwitnących fasoli, przez winorośl, męczennicę po bluszcze.
Zielona ściana to także rozwiązanie dla osób, które nie mają miejsca na balkonie. Podwieszane panele mogą poprawiać widok za oknem nawet wtedy, gdy mieszkanie nie ma balkonu – zawiesza się je w pobliżu okna, jako miniaturowe wertykalne ogródki.

Ogród bez wysiłku

Większość małych ogródków potrzebuje regularnej opieki. Mało ziemi oznacza szybkie przesychanie gruntu i jego jałowienie. Są jednak egzotyczne rośliny, które radzą sobie doskonale w trudnych warunkach – kaktusy. Kolczaste rośliny nie są oczywistym wyborem, gdy wybiera się rośliny na taras, mają jednak wiele zalet. Najbardziej odporne odmiany, takie jak opuntia fragilis v. fragilis doskonale znoszą długie okresy bez podlewania, ale też mogą przetrwać zimę na zewnątrz. Roślinom nie szkodzą nawet duże mrozy, jeśli tylko są chronione przed opadami. Kompozycja z kaktusów, kamieni i interesujących pojemników mogą być niestandardową ozdobą tarasu.  

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Data publikacji: 3.08.2016 12:54
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.