Lifestyle
LIFESTYLE

Mapa – NIEMAPA, czyli co zobaczyć w Łodzi

  • Komentarze

NIEMAPA, czyli przewodnik po Łodzi dla dzieci

NIEMAPA, dostępny bezpłatnie przewodnik po Łodzi dla dzieci

Fot: Maciej Blaźniak, wydawnictwo Ładne Halo

Nietypowy przewodnik po Łodzi, NIEMAPA, prowadzi po atrakcyjnych dla dzieci zakątkach miasta, także tych mniej oczywistych.

Co zobaczyć w Łodzi?

Choć Manufaktura już od kilku lat odgrywa rolę nieformalnego centrum Łodzi, w całym mieście można znaleźć interesujące dla dzieci miejsca i atrakcje, także te mniej komercyjne. Na kolorowym planie miasta zaznaczone zostały główne łódzkie zabytki oraz atrakcje turystyczne z sześciu rejonów Łodzi.

Wśród nich znalazły się między innymi ogródek dźwiękowy w parku Staromiejskim, palmiarnia, murale na ścianach kamienic i las Łagiewnicki. Na trasie zwiedzania znalazł się też pomnik Misia Uszatka, z sentymentem wspominanego przez pokolenie młodych rodziców, a dla większości dzieci zapewne dość egzotycznego.  
Lokalna tradycja jest też obecna w samych opisach – mapa jest „galanta”, a mowa jest też o tajemniczo brzmiących migawce i krańcówce.

NIEMAPA zachęca do interakcji. Można zakodować wiadomość w alfabecie Strzemińskiego złożonym z prostych linii i wycinków kół; można policzyć białe tygrysy, zaprojektować nadruk na tkaninie – kolejne nawiązanie do łódzkiej tradycji, wprowadzone przy okazji wizyty w Muzeum Włókiennictwa.

Projekt graficzny przygotował Maciej Blaźniak, skądinąd łodzianin, absolwent Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Na swojej stronie internetowej ilustrator podkreśla znaczenie czytelności kompozycji i prostoty przekazu. Zarysy budynków zostały więc uproszczone i przestylizowane, wyglądają jak motywy z infografiki. Kolory są nasycone, kładzione płaskimi plamami. Projekt kojarzy się z modnym od kilku lat stylem reprezentowanym też przez Roberta Czajkę, którego ilustracje ArchiTEKTUREK opisywałem niedawno.
Za stronę merytoryczną odpowiadają Małgorzata Żmijska i Joanna Studzińska. Autorki same są matkami i przewodnik po Łodzi przygotowały sięgając do własnych doświadczeń.

Darmowy przewodnik po Łodzi

Wydana nakładem Ładne Halo NIEMAPA jest dostępna bezpłatnie m.in. w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Piotrkowskiej 87 w Łodzi.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Maciej Blaźniak, wydawnictwo Ładne Halo
Data publikacji: 18.08.2015 14:58
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.