Lifestyle
LIFESTYLE

Miasta przyszłości. Spotkanie z Krzysztofem Nawratkiem

  • Komentarze

Ukryta biblioteka. Spotkanie z Krzysztofem Nawratkiem

Ukryta biblioteka. Spotkanie z Krzysztofem Nawratkiem

Fot: CSW Zamek Ujazdowski, materiały prasowe

Miasta z przeszłości miały cel. Były schronieniem na czas wojny, miejscem produkcji i handlu. Skoro mamy internet, a fabryk w miastach coraz mniej, po co nam one? – pyta przekornie Krzysztof Nawratek, autor Dziur w całym...

CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Nawratkiem, teoretykiem miasta. Autor książki Dziury w Całym. Wstęp do miejskich rewolucji uważa współczesne miasto za twór anachroniczny, trwający dzięki wielopokolelniowej inercji. Forma tak wielka jak miasto nie zmienia się łatwo, jednak zdaniem Nawratka zmiany technologiczne i społeczne toczą się tak szybko i siegają tak głęboko, że dawny sens istnienia miasta się zaciera. Można polemizować z taką opinią, zwracając uwagę choćby na niższy koszt utrzymania zwartej zabudowy. Tyle, że teoretyk nie postuluje bynajmniej powrotu do natury i porzucenia metropolii. Chce jednak nowego sensu i bardziej sprawiedliwego, lepszego miasta. Nie idzie przy tym wydeptaną ścieżką z hasłami „zrównoważony rozwój“ czy „partycypacja“ – używane coraz częściej, tracą powoli pierwotny sens.   


Dziury w Całym. Wstęp do miejskich rewolucji są najważniejszą (moim zdaniem) książką jaką napisałem. Równocześnie jest to książka, która mnie rozczarowuje – jest tak gęsta, że momentami przestaje być czytelna. Postanowiłem więc napisać ją jeszcze raz, tylko inaczej i lepiej. Być może już zawszę będę pisał tylko tę jedną książkę, która wciąż będzie starała się wymyślić lepszy, post-kapitalistyczny świat, post-kapitalistyczne miasto. Być może jednak coraz łatwiej będzie mi to przychodziło, bo ten nowy świat już się wyłania, już widać pęknięcia, dziury w niezniszczalnej wydawać by się mogło logice kapitalistycznej gospodarki i indywidualistycznej, „darwinowskiej“ etyce społecznej. Co ciekawe (a może niepokojące), mało w tych przebłyskach nowego miasta dostrzegam Marksa, Foucalta czy Deleuze'a (choć i oni tam są), a więcej Jungera, Taubesa czy Bookchina; coraz więcej jest w nich różnych 'oświecenio-sceptyków', przychodzących raczej z prawicy, z obozu reakcji niż z obozu postępu. A mimo to – a może właśnie dzięki temu – projekt nad którym pracuję wydaje mi się znacznie bardziej lewicowy niż wszystko co do tej pory napisałem - Krzysztof Nawratek

Krzysztof Nawratek (ur. 1970 w Gliwicach) – architekt, urbanista, teoretyk miasta. Senior Lecturer in Humanities and Architecture Design na Uniwersytecie w Sheffield. Do końca sierpnia 2015 był Associate Professor i dyrektorem studiów magisterskich na Uniwersytecie w Plymouth. Autor kilkunastu artykułów, kilkudziesięciu esejów oraz książek Ideologie w Przestrzeni. Próby demistyfikacji (Kraków 2005), Miasto jako idea polityczna (Kraków 2008, wydanie angielskie 2011), Dziury w Całym. Wstęp do miejskich rewolucji (Warszawa 2012, wydanie angielskie 2012), Architecture and Urbanism of Radical Inclusivity. Pod koniec roku 2015 ukaże się Re-Industrialisation and Progressive Urbanism (Nowy Jork, 2015).


Ukryta biblioteka: Krzysztof Nawratek
Miasta post-kapitalistyczne: zróżnicowanie przestrzenne i akumulacja sprawczości
6 września 2015, niedziela, godzina 15.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, Warszawa

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: CSW Zamek Ujazdowski, materiały prasowe
Data publikacji: 31.08.2015 16:10
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.