archirama.pl

Miasta przyszłości. Spotkanie z Krzysztofem Nawratkiem

Miasta z przeszłości miały cel. Były schronieniem na czas wojny, miejscem produkcji i handlu. Skoro mamy internet, a fabryk w miastach coraz mniej, po co nam one? – pyta przekornie Krzysztof Nawratek, autor Dziur w całym...

Ukryta biblioteka. Spotkanie z Krzysztofem Nawratkiem

Ukryta biblioteka. Spotkanie z Krzysztofem Nawratkiem

Fot: CSW Zamek Ujazdowski, materiały prasowe

CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Nawratkiem, teoretykiem miasta. Autor książki Dziury w Całym. Wstęp do miejskich rewolucji uważa współczesne miasto za twór anachroniczny, trwający dzięki wielopokolelniowej inercji. Forma tak wielka jak miasto nie zmienia się łatwo, jednak zdaniem Nawratka zmiany technologiczne i społeczne toczą się tak szybko i siegają tak głęboko, że dawny sens istnienia miasta się zaciera. Można polemizować z taką opinią, zwracając uwagę choćby na niższy koszt utrzymania zwartej zabudowy. Tyle, że teoretyk nie postuluje bynajmniej powrotu do natury i porzucenia metropolii. Chce jednak nowego sensu i bardziej sprawiedliwego, lepszego miasta. Nie idzie przy tym wydeptaną ścieżką z hasłami „zrównoważony rozwój“ czy „partycypacja“ – używane coraz częściej, tracą powoli pierwotny sens.   


Dziury w Całym. Wstęp do miejskich rewolucji są najważniejszą (moim zdaniem) książką jaką napisałem. Równocześnie jest to książka, która mnie rozczarowuje – jest tak gęsta, że momentami przestaje być czytelna. Postanowiłem więc napisać ją jeszcze raz, tylko inaczej i lepiej. Być może już zawszę będę pisał tylko tę jedną książkę, która wciąż będzie starała się wymyślić lepszy, post-kapitalistyczny świat, post-kapitalistyczne miasto. Być może jednak coraz łatwiej będzie mi to przychodziło, bo ten nowy świat już się wyłania, już widać pęknięcia, dziury w niezniszczalnej wydawać by się mogło logice kapitalistycznej gospodarki i indywidualistycznej, „darwinowskiej“ etyce społecznej. Co ciekawe (a może niepokojące), mało w tych przebłyskach nowego miasta dostrzegam Marksa, Foucalta czy Deleuze'a (choć i oni tam są), a więcej Jungera, Taubesa czy Bookchina; coraz więcej jest w nich różnych 'oświecenio-sceptyków', przychodzących raczej z prawicy, z obozu reakcji niż z obozu postępu. A mimo to – a może właśnie dzięki temu – projekt nad którym pracuję wydaje mi się znacznie bardziej lewicowy niż wszystko co do tej pory napisałem - Krzysztof Nawratek

Krzysztof Nawratek (ur. 1970 w Gliwicach) – architekt, urbanista, teoretyk miasta. Senior Lecturer in Humanities and Architecture Design na Uniwersytecie w Sheffield. Do końca sierpnia 2015 był Associate Professor i dyrektorem studiów magisterskich na Uniwersytecie w Plymouth. Autor kilkunastu artykułów, kilkudziesięciu esejów oraz książek Ideologie w Przestrzeni. Próby demistyfikacji (Kraków 2005), Miasto jako idea polityczna (Kraków 2008, wydanie angielskie 2011), Dziury w Całym. Wstęp do miejskich rewolucji (Warszawa 2012, wydanie angielskie 2012), Architecture and Urbanism of Radical Inclusivity. Pod koniec roku 2015 ukaże się Re-Industrialisation and Progressive Urbanism (Nowy Jork, 2015).


Ukryta biblioteka: Krzysztof Nawratek
Miasta post-kapitalistyczne: zróżnicowanie przestrzenne i akumulacja sprawczości
6 września 2015, niedziela, godzina 15.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, Warszawa

Autor: KZ
Zdjęcia: CSW Zamek Ujazdowski, materiały prasowe
Data publikacji: 31.08.2015 16:10

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!