Lifestyle
LIFESTYLE

Moda na jesień: szarość. Minimalizm czy nuda?

 • Komentarze

Moda na jesień 2014: kolorystyczny minimalizm czuy feeria barw?

Moda na jesień 2014: konserwtywny minimalizm ma się całkiem nieźle

Fot: Dekoral: materiały prasowe
 • Moda na jesień 2014: jakie kolory swetrów wybierają Polacy?
 • Minimalizm, szarość czy kolory? Czego brakuje Polakom jesienią?
 • Moda na jesień 2014: kolorystyczny minimalizm czuy feeria barw?

Kolorowa Polska zbadała, jaką modę na jesień wybierają Polacy. Wciąż dominują "miejskie kolory maskujące", choć noszenie szarego swetra przygnębia co czwartego Polaka...

Moda na jesień – bezbarwna?

Niezależnie od trendów i zdjęć w kolorowych magazynach, na ulicach od lat królują jesienią te same kolory: czarny, granatowy i szary. Jednym te barwy kojarzą się z elegancją i powagą, inni nie chcą być ekscentryczni i ubierają się „jak zawsze”. Mężczyźni tradycyjnie unikają zdecydowanych kolorów. Efekt widać na ulicach. Z  badania przeprowadzonego przez Kolorową Polskę wynika, że co czwarty Polak najchętniej zakłada jesienią sweter, którego kolor dodatkowo go przygnębia.

Kolorystyczny minimalizm

Dekoral Fashion w ramach akcji Kolorowa Polska sprawdzał, czy Polacy tęsknią za kolorami. Wynik jest dość dziwny; aż 40% Polaków od września zaczyna tęsknić za kolorem zielonym a 10% za żółtym. Taka tęsknota w czasie, kiedy lasy i parki mają najbardziej efektowną, właśnie zielono-żółtą szatę?
Może chodzi o tęsknotę za kolorowymi strojami kąpielowymi na żółtej plaży? Badanie Kolorowej Polski wskazuje na konserwatyzm albo kolorystyczny minimalizm przeciętnego Polaka.

W teorii jest dość kolorowo; do ulubionych barw wskazywanych przez kobiety w ankiecie należą m.in. lazurowy (11%) i amarantowy (9%). Mężczyźni wolą tweedową zieleń (12%). Tyle teoria; swetry nosimy mało kolorowe. Zazwyczaj czarne (11% mężczyzn i 15% kobiet),  granatowe (12% kobiet i 6% mężczyzn) i popielate (6% kobiet i 5% mężczyzn). 

Światowe trendy w modzie na jesień 2014 to głównie żywe kolory – pomarańczowy, żółty i zielony to Polacy w zakresie wyboru odzieży pozostają tradycjonalistami. Kolorowa Polska zachęca do walki  z jesienną depresją kolorem swetra, ale czy architekci, którzy do tej pory konsekwentnie wybierali czerń, dadzą się przekonać do zmiany wizerunku?  
przeczytaj rowniez
 • Centrum spa w Biberach
  Centrum spa w Biberach

  Współczesna architektura kojarząca się z japońskim minimalizmem, sauna dla 100 osób, malownicze góry w tle – tak wygląda Jordanbad Sauna Village zaprojektowana przez Jeschke Architektur&Planung dla mieszkańców niewielkiego miasteczka w Szwabii więcej

 • Efektowny minimalizm w Brazylii
  Efektowny minimalizm w Brazylii

  Prosto, tanio, ale nie surowo – architektura wnętrz brazylijskiego mieszkania według Alana Chu więcej

 • Biała bryła kościoła. Węgierski minimalizm
  Biała bryła kościoła. Węgierski minimalizm

  Architektura sakralna w stylu minimalizmu, czyli kościół w Újrónafő więcej

 • Minimalizm na placu zabaw
  Minimalizm na placu zabaw

  Kto powiedział, że plac zabaw musi być kolorowy? Projekt  Asif Khan Architects przygotowany we współpracy z uczniami londyńskiej szkoły wygląda jak kawałek współczesnej architektury, jest oszczędny w formie, a przede wszystkim daje wiele możliwości do zabawy więcej

Autor: KZ
Zdjęcia: Dekoral: materiały prasowe
Data publikacji: 17.09.2014 12:13
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.