archirama.pl

Mówi Edward Dwurnik

Malarz współczesnych wedut, w których architektura i groteskowe postaci układają się w skomplikowaną mozaikę, tym razem posługuje się słowami, a nie obrazem. Właśnie ukazał się wywiad-rzeka z artystą

Edward Dwurnik. Moje królestwo

Edward Dwurnik. Moje królestwo

Fot: materiały prasowe Wydawnictwa Czarne

Moje królestwo

Edward Dwurnik, malarz celebryta, ulubieniec mediów, galerzystów, kolekcjonerów i koneserów sztuki. Artysta przewrotny, po witkacowsku ukrywający się za maską błazna i prowokatora. Tytan pracy doceniony w Polsce i na świecie. Wreszcie humanista, przenikliwy komentator życia społecznego, który czasami z sarkazmem, a czasami z głębokim zrozumieniem portretuje ludzkie niedoskonałości i ograniczenia. Wywiad Małgorzaty Czyńskiej jest jak kolekcja obrazów malarza – na kolejnych stronach pojawiają się migawki z jego bogatego życia, opowieści o sobie, przyjaciołach, autorytetach, sztuce i kobietach. Balansuje na granicy zmyślenia i prawdy, nie boi się szczerych wyznań ani kontrowersji, rozmawia poważnie, by za chwilę puścić do czytelnika oko. I każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie: czy król jest nagi?

Książka "Moje królestwo" ukazała się 14 września 2016 roku nakładem Wydawnictwa Czarne.

Edward Dwurnik – malarz i grafik. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich artystów. Cykle Podróże autostopem, Warszawa, Sportowcy czy Robotnicy przyniosły mu uznanie w kraju i za granicą, gdzie został zauważony jeszcze przed transformacją polityczną. W 1982 roku jako jedyny Polak wziął udział w wystawie documenta 7 w Kassel. Wielokrotnie nagradzany, między innymi Nagrodą Kulturalną Solidarności, Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Z artystą rozmawiała Małgorzata Czyńska – z wykształcenia historyk sztuki, z zawodu dziennikarka. Autorka współpracuje z „Wysokimi Obcasami”, magazynami o wnętrzach, projektowaniu i modzie. W dorobku ma książki Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów, Kobro. Skok w przestrzeń i Kobiety Witkacego. Harem metafizyczny.

Autor: materiały prasowe Wydawnictwa Czarne
Zdjęcia: materiały prasowe Wydawnictwa Czarne
Data publikacji: 22.11.2016 14:35

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!