Lifestyle
LIFESTYLE

Murale wracają do miast. Architektura Krakowa

  • Komentarze

Nowy mural na krakowskim Zabłociu

Mural Sebastiana Bożka "Tolerancja" na ścianie szczytowej kamienicy na zabłociu w Krakowie

Fot: www.caparol.pl

Ze swoich murali znana jest gdańska Zaspa, ale nowe obrazy pojawiają się też na bryłach budynków w innych miastach. Mural „Tolerancja” powstał na krakowskim Zabłociu


Festiwal Polikultura promuje krakowskie Zabłocie, dzielnicę położoną niemal w centrum miasta, ale wciąż mało znaną turystom. Czy w przyszłości stanie się tak popularna jak Kazimierz? Na razie organizatorzy Polikultury eksperymentują. W 2014 roku w ramach festiwalu odbył koncert rockowy, koncert muzyki filmowej, wystawy malarstwa i fotografii, projekcje filmów i dyskusje oraz wiele innych, odrębnych wydarzeń, zorganizowanych pod hasłem „Zabłocie Punkt Zwrotny”.

Jednym z punktów festiwalu było też umieszczenie muralu „Tolerancja” na ścianie szczytowej jednej z krakowskich kamienic. Obraz splecionych, wirujących w kręgu rąk o różnych kolorach skóry (od trawiastej zieleni po ceglastą czerwień) można oglądać przy ulicy Przemysłowej 1 na Zabłociu w Krakowie. Mural namalował Sebastian Bożek, absolwent wydziału malarstwa ASP w Krakowie.

Postanowiliśmy ożywić trochę tereny do niedawna zagospodarowane przez fabryki (...), zależało nam, by nasz projekt niósł ze sobą przesłanie, prowokował i zachęcał przechodniów do zatrzymania się i zastanowienia, a nie był jedynie „wypełniaczem” przestrzeni bez głębszego sensu – podkreśla Maria Kowalczyk, organizatorka festiwalu.


Przygotowanie muralu objął patronatem Instytut Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, a partnerem technologicznym była firma Caparol Polska.


do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.