Lifestyle
LIFESTYLE

Muzeum Sztuki Nowoczesnej: bryły Marii Bartuszovej

  • Komentarze

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie. Warszawa w budowie 6

Warszawa, czyli miasto artystów. Festiwal Warszawa w budowie, edycja szósta, 2014

Fot: © Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie zaprasza na wystawę prac słowackiej artystki, autorki kruchych rzeźb z gipsu

Ta historia to kolejny wariant opowieści o nierozumianym za życia, odkrytym po śmierci artyście. Mit zbyt późno zauważonego geniusza stał się szczególnie silny w XX wieku, w epoce niespotykanego dotąd rozwoju rynku sztuki. Kiedy obok siebie współistnieją najróżniejsze stylistyki, a malowaniem czy  grafika zajmują się miliony ludzi, droga do sławy staje się naprawdę długa. Historycy sztuki wciąż odkrywają postaci, których twórczość została zapomniana, albo nigdy naprawdę nie weszła do muzealnego obiegu. Jedną z nich jest słowacka rzeźbiarka, Maria Bartuszová.

Białe bryły w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Maria Bartuszová za życia (1936-1996) brała udział w wystawach zbiorowych, ale jej twórczość pozostawała nieznana poza Słowacją. W międzynarodowym świecie sztuki stała się rozpoznawalna od 2007 roku, gdy jej prace pojawiły się na Documenta 12, czyli jednej z najważniejszych wystaw międzynarodowej wystaw sztuki współczesnej w Europie. Choć pojedyncze rzeźby słowackiej artystki trafiły na wystawy i do kolekcji, kontekst jej twórczości wciąż nie został zaprezentowany. Ma to zmienić ekspozycja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Wystawa „Maria Bartuszová. Formy przejściowe” to próba napisania historii, która nigdy napisana nie została – podkreślają kuratorki wystawy, Marta Dziewańska i Gabriela Garlatyová.

Na wystawie znalazło się około 80 brył – z 400 rzeźb wykonanych przez artystkę – a więc reprezentacyjny wybór prac z trzydziestu lat twórczości. W zamierzeniu kuratorek, ekspozycja ma pokazywać dynamiczne zmiany w pracy Maria Bartuszovej, eksperymenty, poszukiwanie nowego języka i repertuar form. To opowieść o tworzeniu, samotności, nieznanym polskiemu odbiorcy świecie sztuki południowego sąsiada.


Wystawa czynna do 6 stycznia 2015. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3, Warszawa

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.