archirama.pl

Muzeum Sztuki Nowoczesnej: bryły Marii Bartuszovej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie zaprasza na wystawę prac słowackiej artystki, autorki kruchych rzeźb z gipsu

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie. Warszawa w budowie 6

Warszawa, czyli miasto artystów. Festiwal Warszawa w budowie, edycja szósta, 2014

Fot: © Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Ta historia to kolejny wariant opowieści o nierozumianym za życia, odkrytym po śmierci artyście. Mit zbyt późno zauważonego geniusza stał się szczególnie silny w XX wieku, w epoce niespotykanego dotąd rozwoju rynku sztuki. Kiedy obok siebie współistnieją najróżniejsze stylistyki, a malowaniem czy  grafika zajmują się miliony ludzi, droga do sławy staje się naprawdę długa. Historycy sztuki wciąż odkrywają postaci, których twórczość została zapomniana, albo nigdy naprawdę nie weszła do muzealnego obiegu. Jedną z nich jest słowacka rzeźbiarka, Maria Bartuszová.

Białe bryły w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Maria Bartuszová za życia (1936-1996) brała udział w wystawach zbiorowych, ale jej twórczość pozostawała nieznana poza Słowacją. W międzynarodowym świecie sztuki stała się rozpoznawalna od 2007 roku, gdy jej prace pojawiły się na Documenta 12, czyli jednej z najważniejszych wystaw międzynarodowej wystaw sztuki współczesnej w Europie. Choć pojedyncze rzeźby słowackiej artystki trafiły na wystawy i do kolekcji, kontekst jej twórczości wciąż nie został zaprezentowany. Ma to zmienić ekspozycja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Wystawa „Maria Bartuszová. Formy przejściowe” to próba napisania historii, która nigdy napisana nie została – podkreślają kuratorki wystawy, Marta Dziewańska i Gabriela Garlatyová.

Na wystawie znalazło się około 80 brył – z 400 rzeźb wykonanych przez artystkę – a więc reprezentacyjny wybór prac z trzydziestu lat twórczości. W zamierzeniu kuratorek, ekspozycja ma pokazywać dynamiczne zmiany w pracy Maria Bartuszovej, eksperymenty, poszukiwanie nowego języka i repertuar form. To opowieść o tworzeniu, samotności, nieznanym polskiemu odbiorcy świecie sztuki południowego sąsiada.


Wystawa czynna do 6 stycznia 2015. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3, Warszawa

Autor: KZ
Zdjęcia: © Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Data publikacji: 12.11.2014 11:46

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!