Lifestyle
LIFESTYLE

Muzeum Sztuki Nowoczesnej: miejsca Henryka Stażewskiego

  • Komentarze

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie. Warszawa w budowie 6

Warszawa, czyli miasto artystów. Festiwal Warszawa w budowie, edycja szósta, 2014

Fot: © Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Co zobaczyć w Warszawie? W ramach szóstej edycji festiwalu Warszawa w Budowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na wystawę „Henryk Stażewski. Codziennie obecny”

Henryk Stażewski – mistrz polskiej awangardy, członek-założyciel Grupy Kubistów, Konstruktywistów i Suprematystów „Blok”, projektant architektury wnętrz i scenografii teatralnych, malarz... Wiele można powiedzieć o artyście, który w ciągu długiego życia (1894-1988) był świadkiem rozwoju i współtwórca współczesnej sztuki.


Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Instutut Awangardy zapraszają

Wystawa przygotowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie przedstawia malarza poprzez jego otoczenie. Mieszkanie-pracownia Henryka Stażewskiego było miejscem pracy, spotkań, narzędziem autoprezentacji. Przebrany w szlafrok artysta przyjmował tam zarówno przyjaciół, jak i gości z zagranicy. Wystawa „Codziennie obecny” ma być próbą otworzenia atmosfery jego pracowni i wrażenia, jakie wywierała. Z pierwotnego wystroju niewiele się zachowało. Mieszkanie jest obecnie siedzibą Instytutu Awangardy, prowadzonego przez prowadzony przez Fundację Galerii Foksal.
Wystawa rekonstruuje charakter dawnej pracowni, widzianej z perspektywy osób, na które Stażewski wywarł silny wpływ.
Wizerunek Stażewskiego budujemy więc z fragmentów wspomnień, pamięci miejsc, materialnych śladów obecności, fotografii. Jest on niepełny, migotliwy, ale za to osobisty i dzięki temu prawdziwy. Dopowiadany przez kontekst dawnej pracowni, przypomina prosty fakt: że to ludzie tworzą MIEJSCE (opis wystawy, Muzeum Sztuki Nowoczesnej).

Wystawę oglądać można do 9 listopada 2014 (wtorek – piątek 17.00–20.00, sobota – niedziela 12.00–20.00)
Instytut Awangardy, Al. Solidarności 64, Warszawa
przeczytaj rowniez
Zdjęcia: © Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Data publikacji: 4.11.2014 14:11
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.