archirama.pl

Muzeum Sztuki Nowoczesnej: miejsca Henryka Stażewskiego

Co zobaczyć w Warszawie? W ramach szóstej edycji festiwalu Warszawa w Budowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na wystawę „Henryk Stażewski. Codziennie obecny”

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie. Warszawa w budowie 6

Warszawa, czyli miasto artystów. Festiwal Warszawa w budowie, edycja szósta, 2014

Fot: © Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Henryk Stażewski – mistrz polskiej awangardy, członek-założyciel Grupy Kubistów, Konstruktywistów i Suprematystów „Blok”, projektant architektury wnętrz i scenografii teatralnych, malarz... Wiele można powiedzieć o artyście, który w ciągu długiego życia (1894-1988) był świadkiem rozwoju i współtwórca współczesnej sztuki.


Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Instutut Awangardy zapraszają

Wystawa przygotowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie przedstawia malarza poprzez jego otoczenie. Mieszkanie-pracownia Henryka Stażewskiego było miejscem pracy, spotkań, narzędziem autoprezentacji. Przebrany w szlafrok artysta przyjmował tam zarówno przyjaciół, jak i gości z zagranicy. Wystawa „Codziennie obecny” ma być próbą otworzenia atmosfery jego pracowni i wrażenia, jakie wywierała. Z pierwotnego wystroju niewiele się zachowało. Mieszkanie jest obecnie siedzibą Instytutu Awangardy, prowadzonego przez prowadzony przez Fundację Galerii Foksal.
Wystawa rekonstruuje charakter dawnej pracowni, widzianej z perspektywy osób, na które Stażewski wywarł silny wpływ.
Wizerunek Stażewskiego budujemy więc z fragmentów wspomnień, pamięci miejsc, materialnych śladów obecności, fotografii. Jest on niepełny, migotliwy, ale za to osobisty i dzięki temu prawdziwy. Dopowiadany przez kontekst dawnej pracowni, przypomina prosty fakt: że to ludzie tworzą MIEJSCE (opis wystawy, Muzeum Sztuki Nowoczesnej).

Wystawę oglądać można do 9 listopada 2014 (wtorek – piątek 17.00–20.00, sobota – niedziela 12.00–20.00)
Instytut Awangardy, Al. Solidarności 64, Warszawa
Zdjęcia: © Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Data publikacji: 4.11.2014 14:11

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!