Lifestyle
LIFESTYLE

Nowa ścieżka rowerowa nad Wisłą w Warszawie

  • Komentarze

Ścieżka rowerowa

Autostrada rowerowa będzie liczyć 1,4 tys. kilometrów. Kiedy powstanie najdłuższa w Polsce ścieżka rowerowa?

Fot: Tomasz Żylski

Co zobaczyć w Warszawie? W sezonie – na pewno ścieżkę nad Wisłą. Szlak ma być rozbudowany o kolejne 12 kilometrów

Ścieżka rowerowa na prawym, praskim  brzegu Wisły jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej atrakcyjnych tras w mieście. Prowadzi przez centrum, ale otoczona jest zielenią. Jak na razie ma przeszło10 kilometrów, w planach jest jej rozbudowa o kolejny odcinek, długości12 km. Już niedługo ma sięgnąć północnych granic stolicy. To dobra wiadomość nie tylko dla miejskich rowerzystów, ale też biegaczy, spacerowiczów, a nawet narciarzy – zimą przy szlaku można wypożyczyć narty i popędzić na biegówkach przez miasto.

Nowy odcinek ma połączyć śródmiejską część ścieżki z innym szlakiem, biegnącym wzdłuż Kanału Żerańskiego. Jadąc wzdłuż kanału, dotrzeć można z Warszawy do pobliskiego zalewu Zegrzyńskiego.  

Dwudziestego listopada, przedstawiciele władz stolicy i zarządu PGNiG Termika SA podpisali umowę darowizny. Termika przekazała miastu trzystumetrową przeprawę nad kanałami prowadzącymi do śluzy „Żerań” a także Kanałem Żerańskim. W ten sposób nad Zegrze będzie można dojechać bez wjeżdżania na ruchliwe drogi.
Miejski projekt przewiduje nie tylko budowę trasy, ale też odtworzenie dawnego krajobrazu z łąkami i przygotowanie tarasów widokowych. Prace mają się rozpocząć na początku 2015 roku, a ich zakończenie planowane jest na kolejny sezon rowerowy. Według planu, nowy odcinek ścieżki rowerowej zostanie oddany do użytku w pierwszej połowie 2016 roku. Koszt realizacji to około 3,5 miliona zł.  

W 2015 roku planowana jest również modernizacja zejść i dróg na Wale Rajszewskim. Na ten etap prac pozyskane już zostały prawomocne pozwolenia. Prace modernizacyjne prowadzone będą w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku. Koszt realizacji tej inwestycji to ponad 4 miliony złotych.

Z kolei na lewym brzegu już w 2015 roku mają zakonczyć się prace związane z budową trzydziestokilometrowej trasy łączącej Konstancin-Jeziorną z Łomiankami. Warszawski odcinek będzie jednym z elementów najdłuższej w Polsce, liczącej ok. 1400 km trasy rowerowej, czyli Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Tomasz Żylski
Data publikacji: 21.11.2014 13:19
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.