archirama.pl

Nowa ścieżka rowerowa nad Wisłą w Warszawie

Co zobaczyć w Warszawie? W sezonie – na pewno ścieżkę nad Wisłą. Szlak ma być rozbudowany o kolejne 12 kilometrów

Ścieżka rowerowa

Autostrada rowerowa będzie liczyć 1,4 tys. kilometrów. Kiedy powstanie najdłuższa w Polsce ścieżka rowerowa?

Fot: Tomasz Żylski

Ścieżka rowerowa na prawym, praskim  brzegu Wisły jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej atrakcyjnych tras w mieście. Prowadzi przez centrum, ale otoczona jest zielenią. Jak na razie ma przeszło10 kilometrów, w planach jest jej rozbudowa o kolejny odcinek, długości12 km. Już niedługo ma sięgnąć północnych granic stolicy. To dobra wiadomość nie tylko dla miejskich rowerzystów, ale też biegaczy, spacerowiczów, a nawet narciarzy – zimą przy szlaku można wypożyczyć narty i popędzić na biegówkach przez miasto.

Nowy odcinek ma połączyć śródmiejską część ścieżki z innym szlakiem, biegnącym wzdłuż Kanału Żerańskiego. Jadąc wzdłuż kanału, dotrzeć można z Warszawy do pobliskiego zalewu Zegrzyńskiego.  

Dwudziestego listopada, przedstawiciele władz stolicy i zarządu PGNiG Termika SA podpisali umowę darowizny. Termika przekazała miastu trzystumetrową przeprawę nad kanałami prowadzącymi do śluzy „Żerań” a także Kanałem Żerańskim. W ten sposób nad Zegrze będzie można dojechać bez wjeżdżania na ruchliwe drogi.
Miejski projekt przewiduje nie tylko budowę trasy, ale też odtworzenie dawnego krajobrazu z łąkami i przygotowanie tarasów widokowych. Prace mają się rozpocząć na początku 2015 roku, a ich zakończenie planowane jest na kolejny sezon rowerowy. Według planu, nowy odcinek ścieżki rowerowej zostanie oddany do użytku w pierwszej połowie 2016 roku. Koszt realizacji to około 3,5 miliona zł.  

W 2015 roku planowana jest również modernizacja zejść i dróg na Wale Rajszewskim. Na ten etap prac pozyskane już zostały prawomocne pozwolenia. Prace modernizacyjne prowadzone będą w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku. Koszt realizacji tej inwestycji to ponad 4 miliony złotych.

Z kolei na lewym brzegu już w 2015 roku mają zakonczyć się prace związane z budową trzydziestokilometrowej trasy łączącej Konstancin-Jeziorną z Łomiankami. Warszawski odcinek będzie jednym z elementów najdłuższej w Polsce, liczącej ok. 1400 km trasy rowerowej, czyli Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego.

Autor: KZ
Zdjęcia: Tomasz Żylski
Data publikacji: 21.11.2014 13:19

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!