Tradycyjne obrączki ślubne różniły się głownie szerokością, czasem odcieniem użytego złota. Ale od kilkunastu lat rośnie zainteresowanie nieszablonowymi pomysłami. Są więc obrączki z różnokolorowego metalu, biżuteria mokume-gane z efektownymi deseniami jak słoje drewna, a z drugiej strony minimalistyczne paski metalu ze srebra, a nawet tatuaże. Słowem-kluczem okazuje się „personalizacja” – obrączki wyjątkowe, niepodobne do żadnych innych.
Taką biżuterię wykonuje Andrzej Bielak, złotnik i jubiler. Artysta wykorzystuje nietypowe materiały, od drewna po surowe kamienie szlachetne. Stosuje różne techniki, w tym trudne i rzadko stosowane. Miedzy innymi niello, dające graficzne efekty czarnych linii i płaszczyzn na jasnym tle, czy inkrustowanie powierzchni wyrobu kontrastowymi materiałami. Można u niego zamówić obrączki z utrwalonym w metalu wzorem linii papilarnych, profilem twarzy ukochanej osoby albo rytmu jej serca. Projektant jest otwarty na pomysły klientów.
Żebro Adama, czyli dwa z jednego
Jednym z oferowanych przez niego modeli jest Żebro Adama. Trudno mówić o jednym wzorze, bo kolor, wielkość, faktura, dodatkowe zdobienia różnią się w poszczególnych egzemplarzach. Łączy je wspólna inspiracja:
Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał wyjął jedno z jego żeber11, a miejsce to zapełnił ciałem. 22 Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę (Księga Rodzaju 2,21-23)
Andrzej Bielak wykonuje parę obrączek z jednego wlewka, czyli kawałka szlachetnego metalu. Z szerokiej obrączki złotnik wycina kolejną, mniejszą. Cięcie jest nieregularne, jak w indywidualnie zaprojektowanym kluczu albo puzzlach. Mała obrączka damska wewnątrz jest zawsze gładka , męska wewnątrz ma zewnętrzny zarys damskiej. Projektant podkreśla, że nie zmienia to komfortu użytkowania. Najważniejsze, że w całość można więc złożyć tylko dwie obrączki z jednego kompletu.
Żebra Adama są wykonywane zgodnie z życzeniem pary młodej. Głównym ograniczeniem jest różnica rozmiarów między obrączką damską i męską – palce u jednej z osób muszą być odpowiednio grubsze, by dało się wyciąć wewnętrzny krążek. Im różnica większa, tym grubsza może być obrączka.
Więcej informacji: www.inneobraczki.pl